בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

המכינה הנודדת מסבח״ה

.

המכינה הנודדת מסבח"ה

מסע בחברה הישראלית

“ומתחת לאספלט, לבנייני הראווה, מסתתרת המולדת ביישנית וענווה” (יורם טהרלב)

שמיניסטים ושמיניסטיות  מכל הארץ ומכל המגזרים – זו ההזדמנות שלכם לחוות מפגש ישראלי אמיתי.

הצטרפו אלינו למסבח”ה – מכינה חצי שנתית מגוונת ומעורבת (חילוניים ודתיים) וצאו למסע בין ישובים וקהילות שונות המספרות את הסיפור הישראלי של כולנו. במסגרת התוכנית תחוו לימוד על נושאים הקשורים לקהילות בפרט ולחברה הישראלית בלבד, תתנסו בחיי קהילה ייחודיים ותפגשו את האחר ואת עצמכם במקומות שונים ומגוונים.

כל זאת לצד חיי קבוצה, שיתוף וניהול עצמאי, תכנים ופעילויות כהכנה לקראת שירות משמעותי בצה”ל, סדרות טיולים ועוד.

למה מסבח״ה?

לימוד

המכינה משלבת שעורים מגוונים על חברה ישראלית, יהדות והיכרות עם ארון הספרים היהודי, הכנה לשירות משמעותי בצה”ל ונושאים נוספים הקשורים לקהילות בהם המכינה מתגוררת במהלך המסע. בתוך השעורים יש מקום רב לביטוי עצמי, שיח משותף, שאילת שאלות ועוד. חלק מהשעורים מועברים גם על ידי אנשי הקהילה המארחת והחניכים לצד מורי ומורות המכינה.

מסע לחברה הישראלית

אנו מאמינים בשיח והיכרות שצומחים מתוך מפגש אמיתי, לכן המכינה שלנו נודדת בין קהילות, בכל פעם מתארחת וגרה אצל קהילה אחרת ולומדת מקרוב על המסורות, המנהגים וחיי היום יום. ההיכרות מאפשרת לחניכים להפתח לעולמות שונים, ולהביא את עולמם לתוך הקהילות השונות ולקבוצה בה הם חיים.

חיי קבוצה

המכינה היא מכינה מעורבת בה לוקחים חלק דתיים וחילונים, חרדים וערבים, מרכז ופריפריה,  כל זאת מתוך חתירה להיכרות מעמיקה עם האחר לא רק במעברים בין קהילות אלא גם בחיי הקבוצה השוטפים. כל חניך וחניכה מביאים את העולם שלהם לתוך הקבוצה. המכינה מנהלת חיי קבוצה משותפים, לינה בישול וארגון פעילויות וימי שיא בקהילות השונות. התוכנית מותאמת לשמירת שבת וכשרות

מעורבות חברתית

כחלק מתכנית המכינה הנודדת, אנו יוצאים לסדרות היכרות בקהילות השונות, ומעמיקים את הלמידה וההיכרות. הסמינרים והשהות בקהילות כוללים יזמות של החיניכים לעשייה קהילתית מקומית, יוזמה של אירועים ומפגשים שונים.

אנו מאמינים בשיח והיכרות שצומחים מתוך מפגש אמיתי בין אנשים ותרבויות.
במהלך חצי שנה, מכינת מסבחה גרה בקהילות שונות ברחבי הארץ:

קיבוץ שיתופי סוציאליסטי

כפר ערבי בגליל

יישוב ביהודה ושומרון

קהילת יהודים יוצאי אתיופיה

עיירת פיתוח בנגב

הקהילה החרדית בצפת

דרום תל אביב

בוגרי מסבח"ה מספרים:

יכול לעניין אותך גם...

ימי עיון למכינות ותיכונים
סדנאות, הרצאות וסיורים
סביב חברה ישראלית וזהות יהודית
חגים ואירועים
ברשת
הישיבות החילוניות
מי אחראי? על לקיחת אחריות בעקבות אסון צפית
מאמר מאת יובל לינדן,
ראש המכינות ושנת השירות בבינ"ה

מסבח״ה – מסע בחברה הישראלית

שמיניסטים ושמיניסטיות מכל רחבי הארץ וממגזרים שונים אשר רוצים לחוות מפגש ישראלי אמיתי – כדאי שתכירו את מסבח”ה, המסע בחברה הישראלית מבית ארגון בינ”ה הפועל לחיזוק של זהות יהודית וכן של זהות ישראלית בקרב בני הנוער בישראל. מדובר על מכינה חצי שנתית המיועדת לבני נוער דתיים וחילוניים כאחד, אשר במהלכה יוצאים החניכים למסע בין יישובים וקהילות בארץ ישראל, במטרה להכיר את השורשים של הישראליות, במקביל להכרת השורשים היהודיים דרך לימוד של ארון הספרים היהודי העשיר באוצרות רוחניים ייחודיים. כל זאת במקביל לחיי קבוצה הכוללים ניהול משותף ועצמאי, והכנה לקראת שנות השירות בצה”ל.

עקרונות המסע

  • לימוד: מכינת מסבח”ה מבית ארגון בינ”ה משלבת במהלך חודשי הפעילות שיעורים מגוונים אודות יהדות, החברה הישראלית, והכרות עם ארון הספרים היהודי. במהלך הנדידה בין קהילות שונות, תשולב למידה אודות המקומות שאליהם מגיע המסע, כאשר לכל אחד מהחניכים יש מקום לביטוי עצמי, ומתקיים כל העת שיח משותף ושאילות שאלות כחלק מתהליך הלמידה אשר מתבצע על ידי אנשי בינ”ה וכן על ידי אנשי הקהילה המארחת.
  • מסע בין קהילות: במהלך השנה נודדת המכינה בין קהילות ברחבי הארץ, היא מתארחת אצל קהילה ולומדת מקרוב על המסורת של הקהילה, חיי היום יום והמנהגים המיוחדים שלה. ההכרות הזאת מאפשרת לבני הנוער להיפתח אל עולמות חדשים שאותם הם לא מכירים, ולהכיר עם הזמן גם אחד את השני.
  • חיים קבוצתיים: המכינה הינה מכינה מעורבת שבה לוקחת חלק חילוניים ודתיים, ערבים, חרדים, תושבי המרכז והפריפריה, וכל זאת בכדי להכיר לבני הנוער את החלקים השונים מהם ולאפשר להם להבין שכולנו ישראלים אוהבי הארץ שרוצים לעשות טוב אחד לשני. המכינה מתנהלת יחד, כאשר הלינה, הבישולים והפעילויות מתרחשים כל העת יחד. כמובן שהתוכנית מותאמת גם עבור שומרי כשרות ושבת כך שגם דתיים וחרדים יכולים להשתתף בה ללא חשש.

מי עומד מאחורי מכינת מסבח”ה?

ארגון בינ”ה הוא ארגון שהוקם על ידי חברי התנועה הקיבוצית בשנת 1995, לאחר הרצחו של ראש ממשלת ישראל דאג מר יצחק רבין ז”ל. הרצון להביא לחברה הישראלית יהדות ישראלית חדשה אשר מחזיקה בערכים מסורתיים יחד עם ההתאמה לחיים המודרניים הביאה להקמתו של ארגון בינ”ה הפועל מאז ועד ימינו אנו בכדי להעמיק את הזהות הישראלית והיהודית המכילה והמקבלת בקרב בני נוער וצעירים בכל שכבות האוכלוסייה ובכל מקום בארץ. הפעילות מתבצעת בעיקר בערים הגדולות בישראל: תל אביב, חיפה, ירושלים ובאר שבע, אך מתפרשת על מקומות נוספים רבים ברחבי הארץ. בין היתר ארגון בינ”ה מפעיל ישיבות חילוניות ללימוד גמרא בשפה מדוברת ומרתקת, פעילויות וימי עיון למורים ולתלמידים, סדנאות והרצאות, ועוד מגוון רחב של פעילויות המתבצעות על ידי אנשי הארגון והמתנדבים בכדי לעשות טוב לקהילה ולעם ולחזק את הזהות היהודית ישראלית בקרב הציבור.

5/5 - (10 votes)