בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

הצונאמי שהציל את העם | שמות ט״ו

שמות ט”ו: הצונאמי שהציל את העם

צוּנַמי (tsunami, מיפנית 津波 גל בנמל, “צו”=נמל ו”נמי”=גל, בעברית: נחשול רעש) היא תופעה של גלי ים ענקיים המתפרצים בעוצמה רבה אל חוף הים. תופעה זו מתרחשת בעיקר בעקבות רעידת אדמה בלב האוקיינוס. כאשר הגלים מתקרבים לחוף, עומק האוקיינוס צונח במהירות וכתוצאה מכך, גובה הגל גדל לממדים נצפים. בהגיע גל ההדף למדף היבשתי הרדוד מתפתח גל מים ענק (בגובה של עשרות מטרים) המתנפץ לעבר החוף. גל ארוך זה שוטף את החוף בעוצמה רבה, ואף על פי שמהירותו יכולה להיות קטנה יחסית (כמה עשרות קמ”ש בלבד) הוא מחריב את כל העומד בדרכו בטווח שבין מאות מטרים למספר קילומטרים מקו החוף, בהתאם לתלילות החוף (מתוך ויקיפדיה לערך צונמי).

ועכשיו לתיאור התופעה מתוך ספר שמות ט”ו:

מַרְכְּבֹת פַּרְעֹה וְחֵילוֹ, יָרָה בַיָּם; וּמִבְחַר שָׁלִשָׁיו, טֻבְּעוּ בְיַם-סוּף. תְּהֹמֹת, יְכַסְיֻמוּ; יָרְדוּ בִמְצוֹלֹת, כְּמוֹ-אָבֶן…וּבְרוּחַ אַפֶּיךָ נֶעֶרְמוּ מַיִם, נִצְּבוּ כְמוֹ-נֵד נֹזְלִים; קָפְאוּ תְהֹמֹת, בְּלֶב-יָם.. כִּי בָא סוּס פַּרְעֹה בְּרִכְבּוֹ וּבְפָרָשָׁיו, בַּיָּם, וַיָּשֶׁב יְהוָה עֲלֵהֶם, אֶת-מֵי הַיָּם; וּבְנֵי יִשְׂרָאֵל הָלְכוּ בַיַּבָּשָׁה, בְּתוֹךְ הַיָּם.

“ספר בהוצאה לאור של אוניברסיטת פרינסטון (2009) מציע הסבר מקיף לסיפור יציאת מצרים, המבוסס על אירועים וולקניים שאירעו לפני כ-3,600 שנים. לטענתה של המחברת, הגיאולוגית ברברה סילברטסן מאוניברסיטת שיקגו….התיאור המופיע בתנ”ך (הוא של) האירועים ה”על טבעיים” שקרו בזמן יציאת מצרים ניתנים להסבר על סמך תופעות ידועות המתרחשות לאחר התפרצויות געשיות” (הארץ, 2009).


נגה ברנר סמיה היא סמנכ”ל בינ”ה התנועה ליהדות חברתית 

מאמרים נוספים: