בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

יותר יהדות בבתי הספר | ערן ברוך בידיעות אחרונות

פורסם ב׳ידיעות אחרונות׳ ב-11.12.16

לפני שבועיים התקיים כנס של ה״פורום החילוני״ – התארגנות נלהבת של אנשי חינוך, הורים ואזרחים מודאגים מגל ה״הדתה״ במערכת החינוך. יש במחאה הזו משהו אותנטי, מענה אמיתי למצוקה ומבוכה שקיימת בציבור החילוני. הציבור הדתי-לאומי שולט ביד רמה בכיפה, שר החינוך הוא מהציונות הדתית, והמודל הציוני-לאומי-דתי מבטא היום את ה״דרך המרכזית״ של היהדות – במנהיגות, בחינוך ובצבא. גם הזהות החרדית הולכת ומתעצמת. יש שר חרדי, וגוברת הלגיטימציה בציבור הרחב לאורח החיים החרדי. ראו, למשל, כיצד הצליחה סדרת הטלוויזיה ״שטיסל״. אפילו הזעם על השתמטות החרדים מגיוס לצה״ל הולך ומתעצם.

האנרגיה של המחאה במקומה. היא זועקת את כאבו של ציבור שזהותו היהודית מטושטשת, מושמת ללעג, נדחקת מעמדות הובלה ומנהיגות והופכת לריקה וחלולה לכאורה מול האלטרנטיבות הנ״ל. קל וחומר כשזו הזהות שעד לא מזמן הייתה הזהות הציונית המועדפת והדומיננטית. אף אחד לא היה מעז לומר לבן גוריון או לביאליק, לאשכול או ללאה גולדברג, שהזהות היהודית שלהם חלולה או מטושטשת או לא רלוונטית.

המחאה במקום. אבל הדרך שבוחרים בה חברי ״הפורום החילוני״ שגויה ומסונת. היא לא תפתור שום בעיה, אלא רק תחריף אותה. חברי הפורום מבקשים לצמצם למינימום את מקצועות היהדות בבתי הספר. הם טוענית שתהליך ה״הדתה״ מתבטא בהצפה של ״תכני לימוד דתיים בחינוך הפורמלי״. אני חושב בדיוק ההיפך: כיהודי חילוני אני משוכנע שצריך ללמוד יותר יהדות בבתי הספר הממלכתיים.

חלק גדול מהמצוקה החילונית נובע מבורות, חוסר חיבור וזלזול במקצועות היהדות. בן גוריון וביאליק לא היו צריכים שבנט ילמד אותם יהדות, הם באו עם זה מהבית. אבל הציבור החילוני חייב ללמוד יהדות אם הוא רוצה לחזק את זהותו ולחזור לעמדת מנהיגות בחברה הישראלית.

הבעיה החמורה אינה בתכנים היהודיים אלא בדרך העברתם ובדמות החינוכית שמביאה אותם לבית הספר. עשרות שנים של עיוות ואפליה במשרד החינוך גרמו לכך ש-90% מהגורמים שיעבירו את התכנים הללו לילדיכם בחינוךהממלכתי הם גורמים דתיים וחרדים. החל מבנות שירות לאומי, דרך מורים, מפקחים והרבה מאוד ארגונים דתיים וחרדיים שמציפים היום את מערכת החינוך הממלכתית ומציעים את מרכולתם בזול לכל מנהל בית ספר.

זו הבעיה, וזה מה שצריך לשנות. בשעה שהתלמיד החילוני נתקל באדם דתי שממונה על העברת התוכן היהודי מתקבעת אצלו התפיסה שיהדות משמעה דת. ואיזו דת? שאתם לא רוצים להזדהות איתה. זה החטא הקדמון בבתי הספר, בצה״ל ובזירה הציבורית.

רק כשחילונים ילמדו את התלמידים בחינוך הממלכתי יהדות, רק כשהגישה החינוכית תתאים לתפישה היהודית של ההורים והקהילה – רק אז תתפתח זהות יהודית חילונית עצמאית, שתוכל לצאת מהדימוי ולפתח מחדש חיוניות, יצירתיות והנהגה. רק כך נוכל לבנות מחדש חילוניות יהודית מודעת לעצמה, למדנית ומובילה.


ערן ברוך הוא מנכ״ל בינ״ה – התנועה ליהדות חברתית.

מאמרים נוספים: