בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

פרשת “בלק” / גילי דבש ישורון

פרשת “בלק”

השבוע ישבתי בסיום של תכנית המנהיגות פבריקה, תכנית של בינ”ה ורשות הרבים שיצאה לדרך זו השנה הראשונה. זו תכנית תהליכית לצעירות דוברות רוסית שעוסקת בזהות דרך לימוד וטקסטים ודרך יוזמות המיועדות לקהילה של דוברות ודוברי רוסית בישראל. 

במפגש הסיום, אריאל מגל, אחד המנחים בקבוצה, ביקש מהן לעשות מדרש משלהן על טקסט לבחירתן. אלכס זרובסקיה, אחת המשתתפות בחרה להגיד כמה מילים על פרשת בלק. 

היא אמרה שהיא ממש לא התכוונה להיות חלק מהתכנית הזו, שהיא הייתה בסמינר אחד שהיא שמעה על התכנית והנה, פתאום עשרה חודשים אחרי, היא יושבת במפגש שמסכם את התהליך שעברה. היא גם חששה מכל המחויבות שנדרשת אבל אמרה שקצת כמו בפרשת השבוע שבה בלק חושב שהוא בדרך לקלל, זה ממש לא מצליח לו והוא מצליח רק לברך. היא הרגישה שמכל המקריות הזו, היא יצאה מבורכת, ושמחה מכל הלב על התהליך. 

קללת העם

בפרשת בלק, מסופר על הנסיונות הנואשים של בלעם לקלל את ישראל: לא משנה כמה הוא מתאמץ וכמה הוא משתדל, אין הוא מצליח לקלל את העם, אלא רק לברך אותו. הברכות שלו כל כך מוצלחות שחלקנו אפילו יודעים ויודעות לזמזם את הלחן של “מַה-טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ, יַעֲקֹב; מִשְׁכְּנֹתֶיךָ, יִשְׂרָאֵל” (במדבר כ”ד, 5).

להיות חלוצה, ראשונה בדרך, אחת מתוך קבוצה שמוכנה להעז ולחבר את המושגים של יזמות בתחום של יהדות של דוברי רוסית, זה מפחיד, מיוחד ומרגש. בני ישראל הולכים בדרך כבר זמן, מחכים להם מספיק אתגרים גם מבלי שבלעם יקלל אותם. הם מפלסים את הדרך לארץ ומנסים לבסס את מי שהם ומה שהם בכל מקום שאליו הם מגיעים. ברור שתהיה התנגדות ראשונית ליוזמות, אולי זו קללה, ועוד מבית, קצת כמו שבלעם מנסה לעשות לעם ישראל. אבל רק מעצם השיח, יכולה להיווצר ברכה, הזדמנות למפגש. אולי המיזמים יילכו בכלל לכיוון אחר אחרי שנשמיע את הרעיונות לאנשים שלא נמצאים בחדר או לא עברו תהליך כמו שחברות הקבוצה עברו? 

בשיחה אחרת באותו ערב, אנה שטיינגרט, המנחה של הקבוצה, שיתפה אותי באתגרים של לדבר על זהות יהודית סובייטית, של מה זה אומר בכלל, ואיפה זה התחיל, והאם הוגים יהודיים יוצאי ברית המועצות של סוף המאה התשע-עשרה, בכלל יודעים להגיד משהו על איך תיראה זהות דתית מכל סוג שהוא במאה שאחרי? האם אותם אנשים שיצאו מאותן מדינות בשנות ה-90 ואפילו ממש לאחרונה, בכלל מזדהים עם אותם הטקסטים ואותם המקורות? 

בלק מנסה שלוש פעמים לקלל, ושלוש פעמים מברך, אני מברכת את המסיימות של התכנית, שיהיה להן אורך רוח, לפחות לשלושה אתגרים שכנראה יוציאו מזה את המירב. אולי קהל היעד לא יתחבר? אבל נצליח למצוא דבר אחר שמעניין אותם. אולי לא יבואו הרבה אנשים? אבל אלה שיבואו יהיו כל כך בעניין שיירצו עוד. אולי התהליך יהיה קצר משדמיינו? אבל אלה שיעברו אותו ירגישו שזה היה מדויק וימליצו לאחרים להגיע גם. 

חכו, עוד תראו, כמו שאתם מזמזמים את הניגון, ככה עוד יבוא יום ותשמעו עליהן עוד. הן ממש מעוררות השראה. 

שבת שלום !

כתבה: גילי דבש ישורון, מנהלת אסטרטגיית קשרי קהילות

 

מאמרים נוספים: