פרשת בלק וסיום שנת הלימודים /ניר ברוידא
בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

פרשת בלק וסיום שנת הלימודים /ניר ברוידא

פרשת בלק-

בשבת הקרובה עם סיום שנת הלימודים והיציאה אל החופש הגדול אנו קוראים את פרשת בלק.

זאת הזדמנות מצוינת להביט בראי ולפתוח חלון מהפרשה למשולש המורכב של היחסים בין הורים מורים ותלמידים בבתי הספר. למורכבות הזאת יש סיבות רבות-  המורים וההורים עסוקים מאד ולכן כמעט לא נפגשים ומתקשרים בשגרה, במקרים רבים יש פערי תרבות וערכים בין הבית לבית הספר וישנו גם פער מובנה של מידע כאשר התלמיד הוא המקשר היחיד שיכול להעביר את המידע מבית הספר אל הבית ולהיפך.

הסיפור שבלב פרשתינו הוא מהידועים בתורה, אביא אותו כאן בקצרה : בלק מלך מואב חושש מעם ישראל המתקרב אליו ולכן הוא מוציא שליחים אל בלעם ומבקש ממנו להשתמש בכוחותיו ולקלל את עם ישראל . ה’ נגלה אל בלעם ומורא לו לא ללכת עם השליחים, בלק מפעיל לחץ נוסף ובעקבותיו מסכים בלעם לצאת לשליחות אך ורק בתנאי שהוא יאמר רק מה שה’ מורה לו לאמר.

בלעם יוצא לשליחותו רכוב על אתונו ובדרך נגלה בפני האתון מלאך האוחז חרב בידו, האתון רואה את המלאך ומסרבת להמשיך ובתוך כך היא נצמדת לחומה שבצד הדרך ומועכת את רגלו של בלעם. בלעם, שלא רואה את המלאך, מכה באתון במקלו . האתון פותחת את פיה ושואלת את בלעם מדוע הוא מכה אותה ואז נגלה אליו מלאך אלוהים והוא מבין שהאתון בעצם הגנה עליו. בהמשך אכן מגיע בלעם לבלק אך במקום לקלל את עם ישראל כפי שדרש בלק , יוצאת ממנו ברכה !

 

חזרה לסיום שנת הלימודים- כל אחד מהצדדים במשולש מוצא את עצמו לעיתים במצבו של בלק , לעיתים של בלעם ולעתים של האתון, עם איזה מצב אתם הכי מזדהים?

מצב ראשון- אני מוטרד ממשהו שאני לא יודע איך להתמודד איתו, אני מחפש סיוע ממישהו שאני מאמין בו ואני ממש רוצה שהוא יחזק אותי , שיוציא מפיו את הדבר שאני מבקש לשמוע, הוא אומר לי שוב ושוב שהוא לא ישקר על מנת לרצות אותי , אני לוחץ שוב עד שהוא פותח את פיו ומצבי הופך להיות גרוע יותר.

מצב שני- מישהו מבקש ממני סיוע, מבקש שאעשה משהו בשבילו. אני יודע שזה מנוגד לאמת שלי, לערכים שלי ושאני לא יכול לבצע את השליחות שהוא מבקש ממני או להעביר את המסר הזה . אני מנסה להתחמק , להגיד לו את זה אבל הוא לא מרפה ולא משאיר לי ברירה אלא לפעול בניגוד לרצוני.

מצב שלישי- אני רואה שהאחר בסכנה , אני חייב להגן עליו ובשביל לעשות זאת אני נאלץ להכאיב לו. הוא לא רואה את הסכנה שלפניו ולכן הוא הופך אותי לאויב שלו ותוקף אותי.

כמה פעמים הורה רוצה שהמורה יהדהד מסר שהוא רוצה להעביר אך המורה לא יכול כי הוא חושב שהמסר הזה מוטעה, כמה פעמים הורה מתבקש לאשרר מסר שהועבר בבית הספר אך המסר הזה מנוגד לכל תפיסות עולמו

כמה פעמים הורה או מורה רואים תלמיד שעושה לעצמו נזק או שאינו מבחין בסכנה העומדת לפניו , ובניסיונם לעצור אותו התלמיד מרגיש מותקף ולעיתים , כמו בלעם, גם משיב התקפה .

אז עם סיום שנת הלימודים אני מזמין את כולנו לייצר יותר מנגנונים של תקשורת קבועה ושגרות של מפגשים משותפים.

לטפח רגישות תרבותית גבוהה יותר אחד לשני, לראות בעולמו התרבותי של התלמיד , המשפחה ושל המורה אוצר שניתן ללמוד אותו וממנו ולשמוח על האושר שמביא איתו מגוון האמונות והדעות שכל אחד מגיע מהם.

וגם להעצים את התלמיד ולתת לו את הכלים ואת האחריות להיות חלק מהשיח המורכב שבין הבית לבית הספר.

נאחל לכל צוותי החינוך קיץ של מנוחה וצבירת אנרגיה, אתם עובדים קשה , מגיע לכם!

ולתלמידים וההורים קיץ של חוויות משותפות, והעמקת הקשר והתקשורת.

שבת שלום !

כתב: ניר ברוידא, מנכ”ל בינ”ה.

מאמרים נוספים: