בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

צבע העור המסתורי של ציפורה | פרשת 'בהעלותך'

בסוף הפרשה מובא סיפורה של מרים שמדברת על האישה הכושית שלקח משה. העניין לא ברור, האם ציפורה אשת משה היא כושית? האם לקח אישה אחרת? ומה הבעיה עם צבע עורה? אביא קצת מהפירושים שניתנו, ואולי אתם, הקוראים, תבינו דבר מתוך דבר

פורסם לראשונה בוואלה! יהדות

בפרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", מופיעים נושאים רבים ומתוכם אני בוחר להתמקד בנושא שחותם את הפרשה – עניין האשה הכושית אשר למשה. עניין קצת מכוער, או סתום, מעין נושא אישי לא ברור. שמעתם נכון, למשה רבינו הייתה אישה כושית ומעניינת השאלה – מה יש לאח הגדול לומר על כך? כל זה מייד בפרשה שלפנינו.

מרים מכה בתוף, כנסיית דורמיציון, ירושלים
מרים מכה בתוף, כנסיית דורמיציון, ירושלים

וכך כתוב בפרשה : "וַתְּדַבֵּר מִרְיָם וְאַהֲרֹן בְּמֹשֶׁה, עַל-אֹדוֹת הָאִשָּׁה הַכֻּשִׁית אֲשֶׁר לָקָח: כִּי-אִשָּׁה כֻשִׁית, לָקָח." מרים אחות משה מדברת על האישה הכושית שלקח משה. וכבר כאן, לא ברור מה העניין. האם ציפורה אשת משה היא כושית? האם משה לקח אישה אחרת תחת ציפורה? ומה בדיוק הבעיה עם צבע עורה השחור? זהו טקסט קשה וסתום שרב הנסתר בו על הגלוי. אנסה כאן רק להביא מקצת מן הפרושים שניתנו לפרשה הזו ואולי אתם, הקוראים, תבינו דבר מתוך דבר. וזהו לפניכם הקטע במלואו:

"ותְּדַבֵּר מִרְיָם וְאַהֲרֹן בְּמֹשֶׁה, עַל-אֹדוֹת הָאִשָּׁה הַכֻּשִׁית אֲשֶׁר לָקָח: כִּי-אִשָּׁה כֻשִׁית, לָקָח. וַיֹּאמְרוּ, הֲרַק אַךְ-בְּמֹשֶׁה דִּבֶּר ה'- הֲלֹא, גַּם-בָּנוּ דִבֵּר; וַיִּשְׁמַע, ה'. וְהָאִישׁ מֹשֶׁה, עָנָו מְאֹד–מִכֹּל, הָאָדָם, אֲשֶׁר, עַל-פְּנֵי הָאֲדָמָה. וַיֹּאמֶר ה' פִּתְאֹם, אֶל-מֹשֶׁה וְאֶל-אַהֲרֹן וְאֶל-מִרְיָם, צְאוּ שְׁלָשְׁתְּכֶם, אֶל-אֹהֶל מוֹעֵד; וַיֵּצְאוּ, שְׁלָשְׁתָּם. ה וַיֵּרֶד ה' בְּעַמּוּד עָנָן, וַיַּעֲמֹד פֶּתַח הָאֹהֶל; וַיִּקְרָא אַהֲרֹן וּמִרְיָם, וַיֵּצְאוּ שְׁנֵיהֶם. וַיֹּאמֶר, שִׁמְעוּ-נָא דְבָרָי; אִם-יִהְיֶה, נְבִיאֲכֶם–ה' בַּמַּרְאָה אֵלָיו אֶתְוַדָּע, בַּחֲלוֹם אֲדַבֶּר-בּוֹ. לֹא-כֵן, עַבְדִּי מֹשֶׁה: בְּכָל-בֵּיתִי, נֶאֱמָן הוּא. ח פֶּה אֶל-פֶּה אֲדַבֶּר-בּוֹ, וּמַרְאֶה וְלֹא בְחִידֹת, וּתְמֻנַת ה', יַבִּיט; וּמַדּוּעַ לֹא יְרֵאתֶם, לְדַבֵּר בְּעַבְדִּי בְמֹשֶׁה. וַיִּחַר-אַף ה' בָּם, וַיֵּלַךְ. וְהֶעָנָן, סָר מֵעַל הָאֹהֶל, וְהִנֵּה מִרְיָם, מְצֹרַעַת כַּשָּׁלֶג; וַיִּפֶן אַהֲרֹן אֶל-מִרְיָם, וְהִנֵּה מְצֹרָעַת. וַיֹּאמֶר אַהֲרֹן, אֶל-מֹשֶׁה: בִּי אֲדֹנִי-אַל-נָא תָשֵׁת עָלֵינוּ חַטָּאת, אֲשֶׁר נוֹאַלְנוּ וַאֲשֶׁר חָטָאנוּ. אַל-נָא תְהִי, כַּמֵּת, אֲשֶׁר בְּצֵאתוֹ מֵרֶחֶם אִמּוֹ, וַיֵּאָכֵל חֲצִי בְשָׂרוֹ. וַיִּצְעַק מֹשֶׁה, אֶל-ה' לֵאמֹר: אֵל, נָא רְפָא נָא לָהּ. וַיֹּאמֶר ה' אֶל-מֹשֶׁה, וְאָבִיהָ יָרֹק יָרַק בְּפָנֶיהָ–הֲלֹא תִכָּלֵם, שִׁבְעַת יָמִים; תִּסָּגֵר שִׁבְעַת יָמִים, מִחוּץ לַמַּחֲנֶה, וְאַחַר, תֵּאָסֵף. וַתִּסָּגֵר מִרְיָם מִחוּץ לַמַּחֲנֶה, שִׁבְעַת יָמִים; וְהָעָם לֹא נָסַע, עַד-הֵאָסֵף מִרְיָם".

חז"ל מבינים את הקטע הזה בניסיון של מרים ואהרון לערער על מנהיגותו של משה. הדיבר על האישה הכושית סתום, יש שאומרים שמדובר על ציפורה. וטענתה של מרים היא שמשה פרש מציפורה והוא לא ראוי להנהיג כך. ויש שמפרשים שהאישה היא בכלל אישה נוכרייה שמשה לוקח לו במקום ציפורה. העיקר הוא שיש כאן ביקורת מצד מרים ואהרון על מנהיגותו של משה: מנהיג לא יכול לפרוש מאשתו, מביתו ומעמו ולהתבודד עם אלוהים, זוהי ביקורת קשה ועקרונית.

מרים מחוץ למחנה, ציור מעשה ידי טיסו משנת 1896 לערך
מרים מחוץ למחנה, ציור מעשה ידי טיסו משנת 1896 לערך

אלוהים פועל כאן מהר ובחדות: הוא מסביר שמשה קרוב אליו מאד. כל נביא אחר יתנבא דרך חלומות, סמלים וסימנים ומשה – "תמונת השם יביט". למשה רבנו יחסים אינטימיים עם אלוהים. זו אולי הסיבה שהוא לא יכול להתפנות לחיי משפחה. אלוהים לא מקבל את הביקורת עליו ורוגז מאד על אהרון ומרים שמעזים למתוח ביקורת על משה נביאו, נאמן ביתו. משום מה, רק מרים היא הנענשת והופכת למצורעת. למרות שהיא אחות משה היא מורחקת מן המחנה כשהיא טמאה ומנודה. זהו עונש נורא. אהרון פונה אל משה ומשה צועק אל אלוהים. אך לא נראה שהשם סולח, הוא רוצה שהיא תשב מחוץ למחנה. זהו עונש עם "קלון". הצרעת מלבינה את העור והשיער בצבע לבן חולני, בהקבלה הפוכה לביקורת של מרים על האישה הכושית אשר למשה.

הרמב"ם מפרש את הביקורת של מרים שמכוונת לפרישתו של משה מאשתו כנכונה עובדתית. משה, בניגוד לשאר הנביאים והמנהיגים, פרש מן העולם החומרי ומן הצורך בזוגיות ונדבק באלוהים. אך בניגוד לגישה הרווחת במסורת היהודית כי המנהיג הוא חלק מן העם ויש ציפייה ממנו להקים משפחה ולא לחיות פרוש מן העולם כנזיר, המקרה הזה לדעת רמב"ם הוא יחיד ומיוחד. מרים נענשת בחומרה דווקא משום הביקורת הרצינית ועניינית שלה.

לסיום, מעניין לקרוא שוב את הפסוק הסוגר את הקטע. אלוהים כועס ומעניש. אף אחד לא מתווכח עם ה"אח הגדול", הוא צודק תמיד. אבל "העם לא נסע עד האסף מרים" למרות שעם ישראל בנדודים ולכאורה, בעקבות מחלת מרים, היא מוצאת מחוץ למחנה, העם צריך להמשיך במסע. העם, כך נרמז לנו, לא זז. הוא מעריך ואוהב את מרים. העם שובת במקום עד שהיא נרפאה ועד לשובה למחנה. בכל זאת, אח גדול, כי גם לעם יש אמירה כלפי האלוהים.


ערן ברוך הוא מנכ״ל בינ״ה – התנועה ליהדות חברתית

מאמרים נוספים: