בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

בית מדרש בעקבות רוזה האדומה | ליאור טל שדה

בית מדרש בעקבות רוזה האדומה | ליאור טל שדה

סמסטר ב’: לראות את האור בשולי הענן

סמסטר ב' נפתח ב 09.02.2021
מפגשים שבועיים, מידי יום ג', 9:30-11:00. שיעורים פרונטליים ובזום
בית המדרש בינ"ה בישיבה החילונית בתל אביב – לבון 6 תל אביב

על מה נלמד?

+
רוזה לוקסמבורג הייתה הוגה ומנהיגה פוליטית יהודייה בעלת תפישות מרקסיסטיות-דמוקרטיות. "רוזה האדומה" התנגדה עמוקות ללאומיות ולמלחמות, דיברה על מהויות הפמיניזם המרקסיסטי בתקופה שמושג זה עוד לא היה קיים ומתחה ביקורת חריפה על לנין 'בזמן אמת'. במלחמת העולם הראשונה הטיפה לוקסמבורג לסרבנות גיוס ולשביתת פועלים. בעקבות כך, נשפטה ונאסרה. חודשים ספורים אחרי שחרורה מהכלא – נרצחה.
מתוך בית הכלא כתבה לוקסמבורג מכתבים. מכתבים אלו חרגו מהעיסוק ברעיונות הדיכוי והשחרור, וניתן למצוא בהם נתיבים לחיים של משמעות, שלוות נפש ואושר.
במהלך המפגשים נקרא ממכתבים אלו של רוזה, ונעסוק בנושאים מרכזיים העולים מהם.
נעשה את זה זאת תוך השוואה למקורות מן היהדות ולהגותם של מרקס, רבינו בחיי, ניטשה, קהלת, חנה ארנדט, א.ד. גורדון, ויקטור פראנקל, קרל יאספרס ופילוסופים נוספים.
הנושאים המרכזיים שיידונו: מרקסיזם, פמיניזם, המחלוקת בין רוזה ללנין, רפורמה מול מהפכה, השקר של הלאומיות, מאבק והשלמה, נתיבים לשינוי פנימי, חיבור לטבע, חמלה, תכלית ומשמעות החיים.
ליאור טל שדה עוסק בחיבור עולמות הרוח לאתגרי החיים, מלמד בבינ"ה שנים ארוכות, מגיש את הפודקאסט "קולות של רוח" בגלי צה"ל, מרצה ומנחה קבוצות במגוון ארגונים, פעיל חברתי ופובלציסט. במאמריו ובפודקאסט שלו עוסק ליאור רבות בחקר מושג החירות.
מילה ממי שכבר למד עם ליאור:

ד"ר מירי גלעד:
"(…) אחת מהתכונות שכובשות את ליבי אצל ליאור זה שאני לא מכירה כמעט אנשים כמוהו שמכילים כל כך הרבה צדדים ודעות, אנחנו גם מבינים שהוא נפגש בחברה הישראלית עם הרבה מגזרים והוא שומע והוא לא מדבר רק בתיאוריות הוא נמצא בשטח.

הוא גם משפיע מאוד על תפיסת החיים שלי, כל פעם הוא מאזן אותי, וכמובן שופע ידע והשיעורים מרתקים, באמת אחד השיעורים היחידים שאני לא שמה לב אם הזמן עובר, ותמיד נשארת בתחושה של עוד. הדברים שאתה מביא מאוד חשובים לי ומאוד מרחיבים את הפרספקטיבה".

דליה כץ:
"אני לא מכירה הרבה מורים כמוך, זה משהו מיוחד במינו, יכולת ההסבר, היכולת להבהיר דברים, היכולת להיכנס לעומקם של דברים. באמת יוצא דופן… וחוץ מזה, אתה שופע טוב.

כל המרחב שאנחנו נמצאים בו בשיעורים שלך זה מרחב של טוב, וזה כיף להיות במרחב של טוב, במיוחד שכשאנחנו יוצאים החוצה אנחנו יוצאים למרחב אחר. זה כיף פעם בשבוע, לשעה וחצי, להיות במרחב שכולו טוב לב ואהבת אדם"

מיקי שקד:
"אני חושב שהאתגר הזה של ללמד בזום, שהוא באמ מאוד מורכב ומסובך לפחות מנקודת הראות שלי, אתה מאוד מצליח להעמיד אותו עדיין על התפיסה של בית מדרש. זה קל מאוד להתפתות להרצאות פרונטליות בזום, ואתה כל הזמן לוקח את הצעד-אחורה הזה במקומות הנכונים, כדי לייצר את הדיון, כמובן שזה הדדי במובן הזה שכולם מאוד שמחים להשתתף בדיון. אין תחושה שאנחנו מאוד רחוקים מהכיתה וזה הרבה מאוד בזכותך ובדרך שבה אתה מנהל את זה"

הלימודים מתקיימים בהתאם להנחיות משרד הבריאות והתו הסגול ומותאמים, במידת הצורך, גם ללמידה ב-ZOOM. 

**

מחיר לסמסטר: 900 ₪

ניתן לשלם באינטרנט בצורה קלה ומאובטחת:

+

לרכישת קורס סמסטר ב':

900.00

לפרטים והרשמה – צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם:

פעילויות נוספות:

בתי ספר

קבלת שבת ישראלית

קבלת שבת ישראלית – מופע קבלת שבת לבתי הספר, המותאם לערכי קהילת בית הספר ומאפשר מפגש מחודש עם מנהגיה וסמליה, יחד עם שירה, קטעי סיפור והנחיה, ושיתוף הקהל. תכנית מאת מחלקת חינוך בבינ"ה – התנועה ליהדות חברתית […]

קרא עוד…

לפרטים נוספים >>

פעילויות לקבוצות בגן הבוטני

ילדי הגן ובית הספר היסודי מוזמנים למפגש בלתי אמצעי עם הטבע של הגן הבוטני בדרום תל אביב. הפעילות כוללת שלל חוויות: יצירה, שתילה, טאבון וסיור מונחה בין עצי הגן במהלכו נפגוש מיני צמחים שונים. תכנית מבית מחלקת חינוך בבינ"ה – התנועה ליהדות חברתית […]

קרא עוד…

לפרטים נוספים >>

קהל רחב

מופעי קבלת שבת ישראלית

איך תחגגו את השבת? עם שירים עבריים ושירה מהמקורות, לשמוע ולשוחח על פרשת השבוע ולהתכנס יחד לאוירה קהילתית פתוחה ושמחה. או שאולי עם לימוד, שירה ופסנתר? הזמינו מופעים קהילתיים מבית בינ"ה – התנועה ליהדות חברתית […]

קרא עוד…

לפרטים נוספים >>

סיורים חברתיים לקבוצות

הסיורים החברתיים-היסטוריים של בינ"ה – התנועה ליהדות חברתית בדרום תל אביב, בחיפה ובבאר שבע מאפשרים מפגש בלתי אמצעי עם המציאות ולמידה משמעותית של סוגיות חברתיות וחינוכיות. מתאים לקבוצות, ארגונים ומוסדות שונים. […]

קרא עוד…

לפרטים נוספים >>

ערבי תרבות עברית

מיטב המרצות והמרצים, המוזיקאים והמוזיקאיות של בינ"ה התנועה ליהדות חברתית בהרצאות והופעות מרתקות סביב זהות יהודית ותרבות עברית-ישראלית. לאונרד כהן, אריק איינשטיין, מאיר אריאל ועוד – ישירו וינגנו פיטר רוט, יהלי סובול, דנה ברגר, אלון עדר ועוד. […]

קרא עוד…

לפרטים נוספים >>