הרצאות ליום האישה

מופעים והרצאות מבית בינ"ה ליום האישה

לקבוצות וארגונים

חתול מפלצת או ילדה יפה | הרצאה מוזיקלית בהנחיית רינה לבנון

המופע יכלול הרצאה על דמויות נשיות בטקסטים היהודיים מהמסורת ועכשוויים, ויבחן מהם ייצוגי הנשים שם: אשה רעה? אשה טובה? איך ניתן להבין זאת? מה השתנה במרוצת הזמן? יחד עם שירי המוזיקאית האורחת ובליווי גיטרה, ייצרו המנחה והמוזיקאית שיח משותף על האשה בעולם הטקסטים, השירה והקולנוע ותשמענה כל אחת את קולה.

נשים בקולנוע | הרצאות עם גלית רויכמן

רונית אלקבץ – האישה עם מצלמת הקולנוע | הנכם מוזמנים למסע קולנועי בעקבות מורשת הקרב הנשית והמפוארת של אלקבץ. הסיפורים שבחרה רונית אלקבץ לספר מאירים באור חדש ומורכב את דיוקנה הנשי והגברי של החברה הישראלית בת זמננו, ומסע בעקבותיה הוא, לפיכך, גם מסע אל תוך עצמנו.

***

תראו מי מדברת! סיפורה של האישה שאין לה קול | שוו בנפשכם שלוויליאם שייקספיר, המחזאי הגדול בכל הזמנים, יש אחות. כמוהו, גם היא ברוכת כישרון כתיבה ודמיונה עשיר ופורה. אלא שהאחות של שייקספיר, על אף כשרונה הרב, לעולם אינה יוצאת מתחומי המטבח אל מחוזות הכתיבה. האם ייתכן שגם בימינו אנו, במציאות החברתית של ישראל בשנות האלפיים, לאחותו של שייקספיר אין שום סיכוי להיות סופרת בעלת שם? ההרצאה מלווה בשילוב קטעים מתוך הסרט "אביבה אהובתי" והיא עוסקת בקו התפר שבין ספרות וקולנוע.

***

חיילת יפת בלורית ותואר | במשך שנים העניק הקולנוע הישראלי את תפקידיו הראשיים לדמות הצבר יפר הבלורית והתואר, זה הנלחם למען המולדת. מה לגבי החיילות? הנשים המשרתות את האומה? לאורך השנים עבר ייצוג דמות החיילת על המסך הגדול שינויים מרחיקי לכת. דרך מסע האלונקות הנשי בקולנוע הישראלי נראית כיצד הולכת ומתעצבת מגמה מסעירה ורעננה שבמרכזה הנשיות הישראלית לובשת חאקי. יחד נצפה וננתח סצנות מתוך הסרטים "הוא הלך בשדות", "מבצע אנטבה", "אחד משלנו", "קרוב לבית" ו"אפס ביחסי אנוש".

"והיא תמשול בו" | סדרת הרצאות על נשים בספרות ובמקרא עם נויה שגיב

התנ"ך גברי" פטריארכלי? אי בו מקום לנשים? סתם שמועה! הנשים הן אלו שמניעות את העלילה. בלי צבא, בלי חרב, בלי תואר או תפקיד, אלא בזכות כוחן הפנימי. נפגוש את חוה, את האימהות, את תמר, רות ואסתר. נבין את המניעים, את השיטות ואת דרכי הפעולה שלהן. לטובת מה הן פועלות? רמז: לא רק אהבה...

*

הכל אודות חוה | הסיפור המכונן על יחסי גברים ונשים: כיצד ייתכן שהאישה היא שגרמה לאדם להפר את הצו האלוהי? וכיצד אירוע זה כונן את תודעת יחסי הגברים והנשים בתרבות שלנו?

***

משולש מסוכן | סיפורי האבות כרוכים במשולשים מסוכנים של אהבה, תשוקה, כמו גם צורך בפריון וכלכלה. ומה תפקיד הנשים בסיפור? נקרא בסיפורי האמהות: משולש אברהם-שרה-הגר, משולש רבקה-עשיו-יעקב, ומשולש יעקב-רחל-לאה.

להזמנת פעילות:

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.