שאלות נפוצות

לא ענינו לכם/ן על שאלה חשובה? צרו קשר ונשמח לספר לכם/ן עוד: jsy@bina.org.il לצפייה בלו״ז שבועי לדוגמה לחצו כאן.

מה זו בינ״ה?

בינ”ה – התנועה ליהדות חברתית – פועלת לקידום זהות יהודית ולפיתוח תרבות עברית בדגש על צדק חברתי והעצמה קהילתית.

בינ”ה מפעילה ישיבות חילוניות בתל אביב, בירושלים ובבאר שבע, מכינה קדם צבאית וגרעיני שנת שירות. בנוסף, בינ״ה מעבירה פעילות חינוכית ענפה בצה”ל ובבתי ספר. בינ״ה פועלת לפיתוח הפריפריה במסגרת גרעיני הנח”ל העירוניים, ומפעילה תכניות לימוד והעשרה שונות לקהל הרחב, בתי מדרש פלורליסטיים ותכניות בינלאומיות ליהדות בתפוצות.

בינ”ה מאמינה בשיח סבלני ופתוח, ורואה ביהדות ובציונות מקורות השראה להמשך יצירתה של הישראליות העכשווית.  אנו רואים את תפקידנו כנושאי הדגל היהודי בין הארגונים החברתיים, וכנושאי הדגל החברתי בין הארגונים היהודיים.

בינ״ה פועלת במסגרת מרחבים – התנועה הקיבוצית – ובתמיכת קרן פוזן ותורמים נוספים. לצפייה בכל פעילות בינה: www.bina.org.il. עקבו אחרינו בפייסבוק: fb.com/binayeshivahilonit.

למי מיועדת התוכנית?

התוכנית היא המקום לצעירות וצעירים אחרי צבא, ששואלים שאלות וסקרנים ללמוד על התרבות המורכבת שבתוכה אנו חיים, עם חשק ליצור, להתנסות, לרכוש כלים, להעמיק ידע ולימוד אודות יהדות ותרבות ולחיות יחד.

התוכנית מיועדת לכל מי ששואל עצמו מי אנחנו? מי אנחנו רוצים להיות? איך אנחנו רוצים שהחברה תראה? איזו תרבות אנחנו רוצים ליצור פה?

מה המקום של הקבוצה?

בכל מחזור של הישיבה משתתפים 10-15 תלמידות ותלמידים.

כל אחד מגיע מהמקום שלו, עם שאלות משותפות או שונות. בישיבה נפגשים למסע משותף שבו חיים, לומדים, רוקדים, ומטיילים יחד, לומדים להכיר אלה את אלה, להכיר את השונה והמשותף, ולהיות קרקע בטוחה וחמה להתפתחות אישית ומשותפת.

גילינו שהקבוצה היא כלי – עבור כל אחד ללמוד ולהתפתח, אבל היא גם מטרה – לשכלל את האופן שבו אנחנו נפגשים זה עם זה ומתייחסים זה לזה.

באמת גרים ביחד?

כן! בית אחד בעין כרם היפהפיה, שלושה חדרים, 10-15 אנשים, הבית שלכם.

ומה עושים בשבת?

אנחנו עושים כמה שבתות משותפות, יחד בעין כרם., כחלק מתכנית הלימוד ובמטרה להתנסות ולברר איזו שבת אנחנו רוצים לעשות בחיים שלנו.

יש זמן פנוי? אפשר לעבוד?

זמן פנוי – בסופי שבוע. אנחנו לומדים יחד חמישה ימים בשבוע, מבוקר ועד ליל. וגם כמה שבתות. זה באמת לפעמים נשמע לא הגיוני, אבל הישיבה זאת הזדמנות רגע לעצור את הכל ולעוף לארבעה חודשים של מסע אינטנסיבי בטירוף – כמו לנסוע לחו”ל, רק בעין כרם.

אם זה לא עובד לכם בשלב בו אתם נמצאים – עקבו אחרינו בפייסבוק כדי לשמוע על שיעורים פתוחים ואירועים שאנחנו עושים – ובואו!

נדרש ידע בסיסי ביהדות?

רק להיות סקרנים.

אתם מחזירים בתשובה?

אם אתם שואלים את זה בטח נבהלתם מהשם “ישיבה”. דלגו למילה הבאה – “חילונית”. הישיבה החילונית באה לעסוק ביהדות חילונית – לברר מהי זהות יהודית-ישראלית מודרנית ולהכיר לעומק את התרבות שלנו כיהודים חילונים. בלי לפחד ממנה, בלי להאדיר אותה. להכיר אותה באמת. את כל זה אנו עושים מתוך תפיסה שהתרבות היהודית שייכת לכולם, שלא למדנו להכיר אותה מספיק בבית הספר ובצבא ושאנחנו לא עושים את זה מספיק באף פרק בחיים שלנו. הישיבה היא מוסד לימוד יהודי ייחודי וחדשני. אנחנו ממשיכים את מסורת הלימוד היהודית – שמרנו על המושג אבל שינינו את הסגנון.

אוקיי, אשמח לשמוע עוד

אחלה. מלא/י את הטופס ונהיה בקשר ממש בקרוב: