כוחו של סיפור | מערך חג הפסח לתלמידי חטיבת הביניים
כוחו של סיפור | מערך חג הפסח לתלמידי חטיבת ביניים
מיועד לגילאים:חטיבת ביניים | קהל היעד: כיתות ז'–י'
קבלו טעימה ממערך השיעור:
מטרות
עיסוק בכוחו של סיפור להעברת מסרים ולעיצוב תחושת שייכות.
הבנת מרכזיותו של הסיפור המשותף בעיצוב חג הפסח, ההגדה וליל הסדר.
משך הפעילות: 45 דקות
הערה: המערך הוא מודולרי. ניתן להשתמש בארבעת החלקים שלו, או בחלקו, לפי בחירה והתאמה לסגנון של המורה, לזמן העומד לרשותך ולאופי הכיתה.
רציונל: הציווי המרכזי של חג הפסח הוא "והגדת לבנך". דרך הסיפור אנו מבקשים להשפיע על עיצוב זהותם של בני ובנות המשפחה – וגם על הזהות של עצמנו. נעסוק בכוחו של סיפור בכלל, וסיפור משפחתי בפרט, תוך התייחסות למקורות מתקופות שונות בתרבות היהודית.
מהלך
לפניכם תיאורים של ליל פסח לפני כ-1800 שנה בערך (המאה ה-2 לספירה, תקופת התנאים), אצל שתי קבוצות של חכמים:
בלוד אצל רבן גמליאל (שהיה גם נשיא הסנהדרין – ראש הקהילה היהודית בא"י באותה תקופה), ובבני ברק עם רבי עקיבא ותלמידיו. באיזה משני המקומות הייתם מעדיפים להשתתף בסדר – ומדוע?
להורדת המערך מלאו פרטים
לחצו על הקישור שיופיע לאחר השליחה
*המערך מנוסח ברובו בלשון זכר מטעמי נוחות, אך מיועד לכל המינים ומגדרים.
בחינת הזיקה והחיבור בין ארץ ישראל למדינת ישראל מתוך מימוש החזון ואל מול ההזדמנות להתיישבות בנחלה אחרת. היכרות עם הצעה שונה בהיסטוריה של העם היהודי להקמת מדינה ריבונית באזורים גיאוגרפיים אחרים, וכיצד הבחירה באדמת הארץ אינה בעלת ערך טכני בלבד אלא בקשר שנרקם מקדמת דנא ונמשך לאורך אלפי שנות היסטוריה, ברמת הכלל והפרט. […]
כחלק משבוע התפוצות בישראל נרצה לנסות ולחבר את התלמידים לקהילות היהודיות ברחבי העולם.
במהלך המפגש נתעדכן יחד בנושא הדמוגרפיה היהודית, גורמים ונתונים שונים אשר יאפשרו לתלמידים ראייה רחבה יותר על העם היהודי הפרוס ברחבי הגלובוס ויסייע להם להבין איך הם חלק בשרשרת המשמעותית הזו. […]
כוחו של סיפור | מערך חג הפסח לתלמידי חטיבת הביניים. מטרתו עיסוק בכוחו של סיפור להעברת מסרים ולעיצוב תחושת שייכות, וכן הבנת מרכזיותו של הסיפור המשותף בעיצוב חג הפסח, ההגדה וליל הסדר. […]