בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

״משהו קטן וטוב״ | מערך חג שבועות לתלמידי היסודי

מערך שיעור, מערכי שיעור

״משהו קטן וטוב״

מערך שיעור ליסודי חג השבועות 

המערך מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות, אך מיועד לכל מינים והמגדרים

מיועד לגילאים: יסודי

 

 

רציונל:

בקרוב, בו׳ בסיון, נחגוג את החג שאותו כולנו מכירים כחג ״השבועות״, שכן זהו שמו הנפוץ ביותר, אך ישנם שמות רבים, בעלי משמעות שונה ומעניינת המתייחסים למשמעויות השונות של חג זה. במערך זה נתמקד בשבעת המינים שנקשרו בחג זה וננסה להבין יחד כיצד נבחרו דווקא מינים אלו ומה משמעותם לחיינו אנו.

 

 

קבלו טעימה ממערך השיעור:

הצעה לפעילות:

פתיחה:

הסבירו לתלמידים כי לחג השבועות ישנם מספר שמות, ושמו המוכר ביותר הוא ״חג השבועות״. הסבירו את משמעות השם ״חג השבועות״:

שם זה ניתן לחג לזכר שבעת השבועות המחברים בין חג הפסח לחג השבועות. במהלך שבעת השבועות הללו אנו סופרים את העומר ובתומם אנחנו חוגגים את חג ה״שבועות״. סיבה נוספת לשם זה היא כי המילה ״שבועות״ יכולה להתפרש במובן של ״שבועה״, כלומר, לרמז על השבועה שנשבע ה׳ לבני ישראל בשעת מתן תורה כי הוא לעולם לא יחליף את עם ישראל בעם אחר. כמו כן, גם בני ישראל נשבעו, מצדם, כי ישמרו אמונים לה׳ ולתורתו.

לאחר מכן, בקשו מהתלמידים לציין אילו שמות נוספים הם מכירים לחג, בנוסף לחג ״השבועות״ ולציין מהי משמעות השם ומדוע לדעתם השם שציינו ניתן גם הוא לחג זה.

השמות אותם ככל הנראה יציפו הם:

חג מתן תורה, חג הביכורים, חג העצרת, חג הקציר, חג המים, חג הגבינות.

 

 

מערך:

לאחר ציון שמות החג ומשמעותם, הסבירו לתלמידים כי היום נתמקד במשמעות החג כ״חג הביכורים״ וננסה להבין יחדיו מהי משמעות הביכורים.

 

 

להורדת המערך המלא מלאו פרטים

לחצו על הקישור שיופיע לאחר השליחה

*המערך מנוסח ברובו בלשון זכר מטעמי נוחות, אך מיועד לכל המינים ומגדרים.

מערכי שיעור נוספים:

חגים ומועדים

והגדת… על זהות, מסורות, שימור ושינוי | מערך פסח לגילאי תיכון

מה יש בליל הסדר שבגללו רוב מוחלט של הישראלים חוגגים אותו? נראה לי שאחת התשובות כרוכה בפעולה שעומדת במוקד הערב: “והגדת לבנך”. בפסח בכלל, ובליל הסדר בפרט, מודגשת המסורת המשפחתית, ההגדה מאב לבן. הקשר הבין-דורי הזה, שכל כך חסר בחברה שלנו בחיי היומיום, אולי אחראי לחלק מהקסם המיוחד של פסח. מערך שיעור חדש לתיכון. […]

קרא עוד…

לקריאה >>

יום הזיכרון לרצח רבין | מערך פעילות לכיתות יסודי

אנחנו נמצאים בימים קשים למדינת ישראל, ימי מלחמה, הילדים לומדים באופן חלקי ולעיתים בזום ונשאלת השאלה איך אפשר לציין כרגע את יום הזיכרון לרצח רבין.
אולם דווקא בעת הזו כשהחברה הישראלית נמצאת באחת משעותיה הקשות, חשוב לדבר על מה שקרה ברצח רבין וללמוד ממנו. להתמודד עם המחלוקות בעם, הקיטוב והיכולת שלנו להתגבר על השונות בנינו ולעמוד מחוזקים יחד.
יום הזיכרון לרצח רבין הוא הזדמנות חשובה ביותר להעלות אל השיח את נושא המחלוקת וההתנהלות שלנו אל מול עמדות שאיננו מסכימים איתן. […]

קרא עוד…

לקריאה >>

חברה ישראלית

זהות יהודית

“בחג שבועות תעשה/י לך ביכורי קציר חיטים” סיכום שנה והכנת ביכורים כיתתיים | מערך שיעור לתלמידי על יסודי

פרק הזמן בשנה החינוכית מגיע לתהליך הסיכום ולקראת הפרידות של הקיץ/ של סוף שנת י”ב.
בעיתוי כמעט מושלם לוח השנה העברי מזמן לנו אפשרות של התבוננות לאחור ועיבוד הביכורים האישיים, כיתתיים, לימודיים וחברתיים שלנו.
במערך שיעור זה נעסוק במושג “ביכורים”, נזכיר את הקשרו לסיפור המקראי ונשתף בהזדמנויות, בחוויות המשותפות ובתהליכים השונים שעברנו השנה. […]

קרא עוד…

לקריאה >>

העם היהודי תמונת מצב – שבוע התפוצות | מערך שיעור תשפ”ב לתלמידי על יסודי

כחלק משבוע התפוצות בישראל נרצה לנסות ולחבר את התלמידים לקהילות היהודיות ברחבי העולם. 
במהלך המפגש נתעדכן יחד בנושא הדמוגרפיה היהודית, גורמים ונתונים שונים אשר יאפשרו לתלמידים ראייה רחבה יותר על העם היהודי הפרוס ברחבי הגלובוס ויסייע להם להבין איך הם חלק בשרשרת המשמעותית הזו. […]

קרא עוד…

לקריאה >>