מסע לאתיופיה | “מראה” לסיפור של כולנו

פורום ירוסלם שמח להזמינכם למסע לאתיופיה!

המסע הינו מסע לימודי, שבו נחקור יחד את זהותנו כיהודים ישראלים ציונים. ננסה להבין מה הפריד בינינו, ואיך אנחנו יכולים לאחות את הקרעים. מסע אל לב החברה הישראלית.

דרך הרגליים, הלב והראש נגלה את סיפורה של יהדות אתיופיה. נבקר בכפרים שבהם חיו בני הקהילה במשך יותר מ-2,500 שנה. מנותקים מיהדות העולם, שומרים על אמונתם ועל מנהגיהם, בטוחים שהם השריד האחרון לעם היהודי. נכיר את עוצמתה של המנהיגות, נשמע על המסע הלא יאומן לישראל ועל הגשמתו של חלום ירוסלם. ננסה להבין עם מה מתמודדים בני ובנות הקהילה בחייהם בישראל.

שלבי תכנית המסע הלימודי :

 • טרום המסע: 3-5 מפגשי הכנה שבהם נעמיק  את היכרותנו אחד עם השנייה, נפגש עם המנחה ונלמד יחד ולעומק על ההיסטוריה של אתיופיה ושל הקהילה היהודית באתיופיה ועל מצבה של הקהילה בישראל. בהכנה נשאל את עצמנו 'מדוע אנחנו בוחרים לצאת למסע כזה?'
 • המסע עצמו – 8 ימים של חוויה עוצמתית משותפת. בימים אלה, נחוש בחוויית הזר והשונה; החריגות שבצבע העור הלבן הופך את התפקידים ומאפשר הצצה נדירה לחייהם של אלה שמוגדרים השונים בארצם. נעמיק את ההכרות שלנו עם ייחודיותה של אתיופיה בקרב מדינות אפריקה ועם ההשפעה שיש לזה על תושביה ועל הקהילה היהודית בפרט. נכיר את סיפורם האישי של מנהיגי קהילה נוספים ומהם נלמד מהי נחישות ומהי ציונות חלוצית. נתחבר לשורשים של יהדות אתיופיה ולשורשים האישיים של כל אחד ואחת מאתנו. נשמע את סיפור חייהם של המדריכים, בני הקהילה ומדוע הם בוחרים להקדיש את עצמם למסעות אלה. נבקר בכפרים של ביתא ישראל, נראה את נופיה של אתיופיה ונזכה להצצה נדירה לאורח חיים יהודי המאפיין את תקופת בית ראשון.
 • מפגש סיכום שבו נלבן את התובנות החדשות ונחשוב יחד מה אנחנו רוצים לעשות אחרת לשילובה המיטבי של קהילת יוצאי אתיופיה בפרט ולחיזוק הלכידות החברתית של הקהילות השונות המרכיבות את החברה הישראלית בכלל.

תאריכים:

מפגש הכנה 1: 7/9/18
מפגש הכנה 2: 21/9/18
מפגש הכנה 3: 5/10/18
מפגש הכנה 4: 12/10/18
המסע עצמו: 16-23/10/18
מפגש סיכום: 2/11/18

איך נרשמים?

 1. נרשמים בטופס ההרשמה
 2. משלמים עבור המסע שני שלבים:
  תשלום ראשון של מחצית הסכום עד ה - 31.5.18
  תשלום שני במועד סגירת המשלחת ב - 30.6.18
  * דמי ההשתתפות מורכבים מ-1,500 ש"ח מהמשתתף עצמו, ו-3,500 ש"ח מהארגון של אותו משתתף
 • להגשת מועמדות יש למלא את הפרטים הבאים:

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

לתשלום:

תשלום ראשון - עד 31.5: תשלום שני - עד 30.6:

פרטים נוספים על המסע:

מבנה המשלחת:

 • הרכב המשלחת: כ-20 משתתפים.
 • הנחיה: את תהליך ההכנה תעביר מנחה מטעם הפורום שתלווה את הקבוצה גם במסע עצמו.
 • הדרכה: בחלק מתהליך ההכנה ובאתיופיה ידריכו את המשלחת עמרם אקלום ובני פיקדו שהינם מדריכים מנוסים המוציאים מסעות רבים לאתיופיה.
 • מעטפת: המשלחת תלווה ע”י איש מקצוע שידאג לכל העניינים הטכניים בארץ ויהיה איש הקשר של המשלחת בארץ בזמן המסע באתיופיה.
 • ראש משלחת: שמואל ילמה הוא ראש המשלחת ויוביל את המשלחת בכל השלבים.

 

פרטים טכניים על המסע:

רפואה: את המסע מלווה מע”ר ואנחנו בקשר עם שרותי הרפואה באתיופיה.

תחבורה: התנועה באתיופיה היא בקוסטר (מיניבוס חזק), נוסעים יחד כל הזמן. בנוסף, המסע כולל בתוכו טיסות פנימיות באתיופיה (לגונדר ולאקסום) בשל המרחק בו חיו היהודים מעיר הבירה אדיס אבבה.

לינה: נישן ב-4 ערים במלונות שונים ברמה טובה. (פירוט בהמשך)

אוכל: באתיופיה אין אוכל כשר, אך יש הפרדה בבתי המלון בין המטבח הבשרי והצמחוני. אנחנו נאכל רק אוכל צמחוני שאינו חלבי (גם מטעמי בריאות). ארוחת בוקר וערב נאכל בבתי המלון, ארוחות צהרים נאכל במסעדות או שנעשה פריסה בהתאם ליום. ישנם רבנים שנותנים הכשר מיוחד לטובת מסעות לאתיופיה.

חיסונים: אתיופיה היא מדינת עולם שלישי וכדי שנוכל לבקר בה נדרש לעשות חיסונים. את החיסונים יש לעשות חודש לפני מועד הטיסה.

ויזה: ביחסים בין אתיופיה לישראל נדרשת אשרת תייר. ויזה מוציאים בשגרירות אתיופיה בישראל בדרך בגין 48, ת”א. ניתן להוציא ויזות במרוכז דרך הפורום, מי שיבחר בזה צריך להעביר אלינו את הדרכון אתו הוא טס לאתיופיה, כסף ותמונת פספורט.

ביטוח: כ”א נדרש/ת לעשות ביטוח נסיעה לאתיופיה ברמה בסיסית לפחות.

חברת תעופה: טיסות חוץ ופנים: Ethiopian Airlines

הרשמה: ההרשמה תעשה עד ה 31/5/18 בתשלום ראשון ושליחת תצלום דרכון.

דרכונים: יש לוודא שלכל משתתף/ת יש דרכון בתוקף לפחות עד 30/3/2019.

אמצעי תשלום:

 1. צ’קים לפקודת: מרחבים חברה לחינוך ותרבות (חל”צ) (המשלחת תצא דרך ארגון בינ”ה החבר בפורום)
 2. העברה בנקאית – לפקודת מרחבים חברה לחינוך ותרבות (חל”צ). מי שמבצע העברה בנקאית מתבקש ליידע אותנו בסמוך לביצוע הפעולה על ההעברה, שם וסכום, ולרשום מסע פורום ירוסלם בשורת העברות.
 3. תשלום באשראי: ניתן לשלם באופן מאובטח דרך אתר בינ”ה – פה למעלה.

ציטוט מדברי אחד המשתתפים במסע בהובלת פורום ירוסלם:

“המסע מנתק אותך מהיום יום, והוא נוגע לא רק בזהות של יהודי אתיופיה, אלא בנרטיב של הזהות הציונית בכלל… התחדד אצלי הנושא של תרבות מגוונת, רבת פנים… מסע כזה חשוב למעצבי דעת הקהל, לקובעי מדיניות. גם האדם האטום ביותר לא יכול לחזור משם בלי רגישות רבה יותר. המסע גרם לי  להבין שאיני יכול להיות ישראלי בלי הרקע שלי. בכפר באתיופיה הבנתי על עצמי, על כך ששילמתי מחיר בכך שהתרחקתי מהזהות האישית שלי. הבנתי את הצורך לפתח יותר רגישות לאחר. לא נוכל למגר את הגזענות בחברה ישראלית בלי להביא את סיפור יהדות אתיופיה… באתיופיה אתה נפעם מחוזק הקהילה, מהתבונה שלה, מכוחה, מגבורתה”. (מיכאל בן שטרית, מנהל אגף החינוך בעיריית קריית מלאכי)