“נשים גיבורות ופורצות דרך” בקרב יהודי אתיופיה | פורום ירוסלם

קול קורא לכנס "נשים גיבורות ופורצות דרך" בקרב יהדות אתיופיה

פורום ירוסלם קורא לציבור הרחב להגיש סיפורים קצרים של "נשים גיבורות ופורצות דרך" מקרב קהילת יוצאי אתיופיה כדי לאפשר בחירה נכונה ורחבה של הדמויות שיובאו בכנס. כל אחד מוזמן להציע דמות ראויה בהתאם לקריטריונים הבאים.  

הקריטריונים:

  1. דמות מייצגת היכולה להיות  מההיסטוריה של יהדות אתיופיה ומתקופת החיים באתיופיה, מתקופת המסע והעלייה לארץ או דמות בת זמננו החיה בהווה.
  2. יש לבחור בסיפור  ייחודי, שייצג דמות פורצת דרך, בעלת חשיבות ותרומה מיוחדת לקהילה. דמות שחוללה שינוי, הצילה חיים, שעשתה מעשה חלוצי, הרואי, היכולה לשמש מודל לחיקוי.
  3. על הסיפור להיות מעניין, כך שיוכל לעורר הזדהות בציבור ושיהיו בו  מסרים הקשורים במעמד האישה, באומץ לב, בנכונות לקחת סיכונים למען אחרים, בעשייה שיש בה גבורה.
  4. להביא סיפור על מועמדת שפעלה לטובת הציבור בפעילות התנדבותית רבת-שנים שהביאה תרומה משמעותית לקהילה האתיופית ו/או לחברה הישראלית.

להגשת מועמדות לחצו >>

 

מי אנחנו - פורום ירוסלם?

  1.  פורום ירוסלם הוקם לאחר הפגנת בני  הקהילה האתיופית בשנת 2015 (בעקבות התקרית האלימה של המשטרה כלפי החייל דמאס פקדו). המטרה שלנו לחשוף את סיפורי הגבורה של הקהילה, סיפורים של המנהיגים פורצי הדרך, הערכים החברתיים, שורשי היהדות. לתאר את החלום שלנו על ירוסלם, את המסע לארץ להגשמת החלום, את האקטיביות והחוזקות של הקהילה במטרה לשנות את המודעות של החברה הישראלית ביחס לנרטיב הקהילה ומאידך להעשיר את הסיפור הישראלי ואת שורת הגיבורים של כולנו.
לספר את סיפור יהדות אתיופיה כחלק מהסיפור הישראלי הרחב. רבים בחברה הישראלית לא מכירים את הקהילה, את תרבותה ואת עברה. ההנחה היא, שהיכרות עם סיפורה של יהדות אתיופיה תוביל לא רק להבנה של הקהילה אלא גם  תהווה גורם מדרבן לתהליכי גיבוש הזהות האישית, היהודית והישראלית. זהות המבוססת על הערכים והתרבויות של קיבוץ הגלויות שבחברה, לכדי יצירת אתוס משותף, חיזוק בסיס ערכי שיילכד את כלל האוכלוסיות השונות בחברה ויצור שייכות חברתית ומוסרית.
  1. פורום ירוסלם מורכב משותפות של ארגונים ויחידים, גופים חברתיים הפועלים בתוך החברה הישראלית. בעבודה משותפת כולם מתגייסים להביא להכרות של החברה הישראלית את יוצאי אתיופיה ולחיזוק הסולידריות החברתית והערכית.
  2. כיום הפורום פועל בשני ערוצים מרכזיים:
האחד -  לספר את סיפורה של הקהילה  האתיופית על ידי חשיפת סיפוריהם האישיים של דמויות פורצות דרך  מהקהילה שפעלו בגבורה למען הקהילה, זאת באמצעות כנסים ארציים הפתוחים לציבור הרחב. עד כה קיים הפורום שני כנסים סביב דמויות מרכזיות: פרדה אקלום וברוך טגנ'ה  עליהם השלום. השני - לקדם מסעות לימודיים לאתיופיה של בעלי תפקידים בכירים וסוכני שינוי.  עד כה פורום ירוסלם לקח חלק בבניית מסעות לימודיים לאתיופיה של משלחת רשת "מעוז" ומשלחת של בעלי תפקידים בכירים בעיריית קריית מלאכי ופעילים קהילתיים. בימים אלו, הפורום מקדם את הכנס השלישי שיתמקד ב"נשים גיבורות ופורצות דרך", היכולות לשמש דמויות להשראה ולהעצמה של נשים בכלל ושל בנות הקהילה בפרט. בדרך זו לאפשר לציבור הישראלי להכיר דמויות של נשים גיבורות מהקהילה אשר פרצו דרך, או הביאו לשינוי או תרמו תרומה ייחודית לקהילה ו/או לחברה הרחבה. להראות שלגבורה של נשים יש פנים רבות והיא ייחודית.