סיפורי השכונה

מפגשים בין דוריים- סיפורי השכונה

מבוא:

בינ"ה, כארגון העוסק ביהדות מתוך שאלות של מסורת מול שינוי, רואה חשיבות רבה באיסוף סיפוריהם של ותיקי השכונות בהן אנו פועלים.

איסוף הסיפורים תורם לא רק לקשישים המוצאים אוזן קשבת אלא גם לצעירים המתחברים להיסטוריה של השכונה בה הם חיים ולצד המעשי של הלימוד היהודי הערכי. הסיפורים נאספים ונכתבים  על ידי חניכי המכינה הקדם צבאית וחברי גרעיני הנח"ל של בינ"ה. החניכים גרים ופעילים בשכונות בהם מתגוררים הקשישים. המפגש בין החניכים לתושבי השכונות הותיקים יצר קשר בין דורי אמיתי, כנה וחם.

פרוייקט זה של תיעוד סיפורי חיים מנסה ליצור מציאות בה נשמר הקשר בין הדורות, בה הדור הצעיר זוכר ומוקיר את העשייה של הדור שקדם לו.  הדרך ליצירת מציאות זו הינה באמצעות המפגש האישי והבלתי אמצעי של החניכים עם  ותיקי השכונות בהן הם פעילים.

pic_387x241

הסיפורים מהווים פרי עבודה של מפגשים אלו. משתקפים בהם לא רק סיפורים של הקשישים השונים אלא גם הקשר והעבודה המשותפת שנוצרת בין הפעילים לקשישים בתהליך העבודה והכתיבה.

בינה פועלת בשיתוף עם מחלקות הרווחה ומרכזי היום לקשיש בשכונות  מנת להצליח להגיע למרב הקשישים והקשישות. כמו כן ריכוז הפרויקט וליווי הפעילים מתבצע בתמיכה וייעוץ של עובדות סוציאליות המתמחות בתחום הזקנה, ומלוות את המתנדבים מטעם מחלקות הרווחה.

עד היום, בינה הפיקה עשרות רבות של סיפורי חיים ב-7 שנות פעילות בתחום. לפני כשלוש שנים, בשנת ה-100 לת"א הושק הספר "לא ביפו לא בתל אביב- סיפורים ועדויות משכונת שפירא" בעריכתו של מוקי צור, שאיגד את סיפורי ותיקי שפירא וסיפור השכונה- תוצר של כ-5 שנות איסוף סיפורים של צעירי בינה ותושבי המקום.

כיום פועל הפרוייקט בדרום תל אביב, בבאר שבע, ברמלה ובנצרת עלית.

מודל הפעלת הפרוייקט

במסגרת הפרוייקט 10 צעירים בכל שכונה נפגשים לסדרה של 10 מפגשים פרטניים עם הקשיש, לאחר שעו"ס מן הרווחה או מרכז היום מתאימה בין כל צעיר לקשיש על סמך ראיון מוקדם.

המפגשים מתרחשים במרכז היום לקשיש או בביתו, על פי בחירתו והמלצת העו"ס.

במהלך המפגשים המתנדבים הצעירים עוברים 3 סדנאות הכשרה עם גראונטולוגית ועם אשת מקצוע (עו"ס) המתמחה בתיעוד סיפורי חיים, העוסקים בהקניית כלים לתיעוד סיפורי חיים ומפגישים אותם עם עולמם של בני "הגיל השלישי".

בכל שנה נבחר נושא מסוים בכל שכונה שסביבו נרקמים הסיפורים, לדוגמא- סיפורי עלייה, סיפורי חתונה, סיפורי שכנות ועוד.

משך הפרויקט  הינו 8 חודשים, כאשר ישנה אפשרות  גם לפרויקט מקוצר יותר.

בסוף התהליך מופקים הסיפורים הנאגדים בחוברות המופצות בשכונה. כמו כן מתקיים אירוע קהילתי במרכז היום לקשיש בו אנו משיקים את  חוברות סיפורי השכונה.

שיתוף פעולה עם "בית התפוצות"

בינה רוקמת בימים אלה שותפות עם בית התפוצות, העוסק גם הוא בתיעוד סיפורי חיים בתמיכת המשרד לאזרחים ותיקים. במסגרת שיתוף הפעולה, סיפורי השכונה של בינה יפעלו בזיקה לתכניות קיימות בתחום בבית התפוצות, כולל אתר אינטרנט, אירוע שנתי,הכשרות ועוד.

חוברות "סיפורי השכונה"

סיפורי שכונה תשע"ב בשכונת שפירא ושכונת קרית שלום - בהפקת המכינה הקדם צבאית בינה

סיפורי שכונה תשע"ב ברמלה, באר שבע ותל אביב

פרויקט מפגשים בין דוריים בתל אביב תשס"ט

סיפורי חתונות משכונות שפירא וקרית שלום - תשע"א

sipurey-shapira-סיפורי-שפירא_500x268