סיורים חברתיים

סיורים חברתיים בדרום תל אביב

 הסיורים החברתיים של בינ"ה מזמינים לשיח ודיון ער בסוגיות חברתיות בישראל היום, תוך מפגש בלתי אמצעי עם המציאות, ממבט אחר

למה האחרונים תמיד בסוף? | סיורים חברתיים בדרום תל אביב

בואו לפגוש את סוגיית גירוש הפליטים מקרוב, במבט מאוזן, מעמיק ונרחב ומנקודת מבט יהודית-חברתית.


במקום הכי נמוך בתל אביב | נווה שאנן, התחנה המרכזית הישנה ותושביה החדשים

נרחיב את שדה הראייה החברתי של המשתתפים באמצעות חשיפה לפערים הכלכליים, חברתיים ותרבותיים הקיימים במציאות הישראלית ומיוצגים בדרום תל אביב סביב שתי התחנות המרכזיות. במהלך המסע נפגוש תופעות חברתיות מורכבות: מהגרי עבודה ומבקשי מקלט, מכורים לסמים, עובדות זנות ועוני. יחד נדון בשאלות העולות מהשטח: מה בין תל אביב הלבנה לתל אביב השחורה? מהם התהליכים אשר הפכו חלקים שלמים מתל אביב, העיר העברית הראשונה, למרכזים של פשיעה, עוני ואלימות? כיצד כל זה קשור לחיינו, ומה אנחנו יכולים לעשות כדי להשפיע על הסובב אותנו?

נסיים את הסיור במפגש  עם  יוזמות חברתיות אמיצות, המובלות על ידי תושבים אשר בחרו להתמודד עם המציאות באמצעות נקיטת פעולה חברתית.

מסלול הסיור: סיור מעגלי שמתחיל בגינת לוינסקי, עובר דרך התחנה הישנה, מדרחוב נווה שאנן, תחנה מרכזית חדשה ומסתיים שוב בגינת לוינסקי.

משך הסיור: שעתיים.

מומלץ לשלב לאחר הפעילות שיחה עם תושבים\פעילים חברתיים המאפשרים למשתתפים להיחשף לנקודות מבט אישיות, המתארות את ההתמודדות החברתית.

 

"לו הייתי רוטשילד" | בעוני ובעושר ברחוב הבנקים של תל אביב 

נסייר בין שני חלקי עיר הקרובים זה לזה מבחינה גיאוגרפית אך רחוקים מאוד מבחינה כלכלית, חברתית ותרבותית. במהלך הסיור נתוודע  לחזונם של  מייסדי העיר תל אביב, ונראה כיצד חזונם עיצב את שכונותיה הראשונות (אחוזת בית ונווה שאנן) באופנים שונים. נבחן את ההבדלים בין השכונות אז והיום, ננוע בצירי הזמן בין תל אביב ההיסטורית לתל אביב של היום ונבחן היבטים של חזון, דימוי ומציאות. במוקד הסיור תעמודנה מספר שאלות: האם המציאות החברתית הנשקפת ייחודית לתל אביב? האם התופעות החברתיות אליהן נחשפנו מייצגת תהליכים המתקיימים גם במקומות אחרים בארץ (ו/או בעולם)?   

מסלול הסיור: נתחיל במגדל שלום, פינת רחוב אחד העם ונסיים בגינת לוינסקי, דרום תל אביב.

משך הסיור: שעתיים.

מומלץ לשלב לאחר הפעילות שיחה עם תושבים\פעילים חברתיים המאפשרים למשתתפים להיחשף לנקודות מבט אישיות, המתארות את ההתמודדות החברתית.


סיור חורפי | התחנה המרכזית החדשה - מראה לחברה הישראלית

בליבה של  שכונת נווה שאנן, הוקם אחד הפרויקטים השאפתניים שידעה העיר תל אביב: התחנה המרכזית החדשה שמתפרסת על פני עשרות אלפי מטרים רבועים. עם השנים זוהרה פג ואת מקומם של חנויות המסחר והאוטובוסים תפסה עזובה והזנחה. כיום התחנה עוברת תהליך מרתק של התעוררות תרבותית הפותח פתח לקהילות השונות החיות בשכונה. הסיור מהווה הזדמנות להכיר זרמי עומק בחברה הישראלית ולהעלות לדיון סוגיות חברתיות מורכבות בדבר מחירו את הפיתוח, אקטיביזם חברתי ומנהיגות תושבים ועוד.


פנים רבות | זהויות ותרבויות בחברה הישראלית

החברה הישראלית עומדת בצומת מכריע, כאשר כוחות רבים ושונים נאבקים על זהותה הדתית, הלאומית והחברתית. נצא לסיורים בעקבות ריבוי הזהויות החיות בכפיפה אחת במציאות הישראלית העכשווית.

 

יבנה פינת אחד העם | זהויות בתל אביב

הסיור בוחן את תל אביב כקרקע פורייה לריבוי זהויות יהודיות. במהלך הסיור ננוע בין הזהויות השונות הנמצאות בעיר, מימיה הראשונים בבית ביאליק, דרך קהילות קונסרבטיביות ועד חסידות גור. הסיור מאפשר התבוננות על המגוון היהודי-תרבותי ומזמן למשתתפים מקום לבחינה עצמית.

 

על גבולות ונקודות מפגש | סיור בירושלים

נצא בעקבות הקטבים השונים בעיר, הגרים במרחב משותף. מהכנסייה האתיופית, דרך שכונת מוסררה ועד מאה שערים. הסיור חושף את עומק המתחים בחברה הישראלית ומציע ניסיון לחפש ולמצוא שפה משותפת.


יוצאים מהקופסה | סיורים בעקבות אומנות ואקטיביזם

סיור בעקבות אומנות רחוב

 סיור אחר הנרטיבים השונים בגרפיטי אשר הופכים את המרחב הציבורי לביקורתי. כיצד אומנות הרחוב מייצרת תודעה חברתית והופכת לכלי לביטוי חברתי.

 

סיור במוזיאון ישראל

סיור אל אחורי הקלעים של התערוכות המוצגות במוזיאון. מסע בעקבות האינטרסים והכוחות השונים המשפיעים על האומנות הישראלית כיום.

 

תרבות עתיקה חדשה

נצא בעקבות שימור ומסורת מול התחדשות עירונית בירושלים. בסיור נפגוש את היוזמות התרבותיות החדשות ביותר בעיר אל מול תרבות עתיקה המייצרת עיר אקלקטית,שבה לצד בתי כנסת המשמרים ניגונים מבית אבא, יזמות צעירה וקהילתית.


חטאנו לפניך | סיורי סליחות לראש השנה ולכיפור

סיור סליחות בתל אביב

נצא למסע בשכונות דרום ת"א בעקבות פערים חברתיים -כלכליים ומציאות מורכבת ומאגרת, המהווה מיקרוקוסמוס של אתגרי החברה הישראלית. הסיור מזמן מפגש עם סוגיות כלכליות, מבקשי מקלט ועוד ומהווה הזדמנות לחשיבה אחר הסליחה והאחריות שעלינו לדרוש מעצמנו.

 

סיור סליחות בירושלים

סיור בנחלאות בעקבות בתי הכנסת, הניגונים והמסורות בתקופת הסליחות. יחד עם תושבי השכונה ננסה לשלב בין הניגון הציבורי לפרטי.

* הסיור מלווה בנגנים ומומלץ בשעות הבוקר.

באנו חושך לגרש - סיור לחנוכה

סיור בשכונת שפירא ונווה שאנן לתלמידי החטיבה העליונה. נתוודע לכוחם של תושבי השכונה להפיץ את אורם אל מול המציאות הכלכלית והחברתית. נכיר את כוחם של יחידים להתאגד ולחולל שינוי בסביבתם תוך רתימת קרנות וארגונים ממשלתיים על מנת לשפר את איכות חייהם.


* ניתן לשלב במסגרת הסיורים מפגשים עם אוכלוסיה מקומית ויזמים חברתיים.

** ניתן לשלב בתום הסיור סדנת עיבוד או הרצאה, לעיבוד והרחבת הנושא.

*** מתאים לבתי ספר, מסגרות בלתי פורמאליות, ימי גיבוש לעובדים וקבוצות פרטיות.


את הסיורים מעבירים מדריכים ותיקים הטעונים בהרבה ידע ונסיון. המדריכים דנים בתכנים השונים בהתאם למאפייני הקבוצה (גיל, תחום עניין, סקרנות וכו').

ליצירת קשר והזמנת סיור

לתיאום סיורים ולפרטים נוספים:

 schools@bina.org.il

email-5-xxl

או מלאו את הטופס הבא ונחזור אליכם/ן בהקדם!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.