פתיחתא

פתיחתא

קורס להכשרת מנחי קבוצות בתחומי זהות, יהדות, חברה, והובלת בתי מדרש.

בואו לקבל הכשרה מקצועית כמנחי קבוצות שיפעלו בשדה החברתי, החינוכי והקהילתי

חדש! החל משנת הלימודים תשע"ט ניתן לקבל החזר על שכר הלימוד במסגרת קרנות ההשתלמות למורים וגננות!

***

הקורס משלב חשיפה לטקסטים מארון הספרים היהודי הרחב והתנסות בלמידה בית מדרשית. קבוצת הלומדים מתנסה במפגש בקבוצה מגוונת המתפתחת סביב שאלות של בירור זהות אישית –יהודית –ישראלית. מתוך החוויה הקבוצתית וההתבוננות עליה, נוצרות ההבנות ומתחדדות הסוגיות המשמשות כחומרי גלם לעבודת המנחה, לצד לימוד מעמיק של תיאוריות על קבוצות ועל תפקיד המנחה, באופן חווייתי.

לימוד מעמיק של טקסטים מארון הספרים היהודי | תיאוריות ומיומנויות הנחייה | התנסות חווייתית בעבודה בקבוצה בהנחיית מעגלי לימוד, הדרכת מעגלי שיח והנחיית דיון | התנסות בהנחיית קבוצה בבינ״ה כחלק מתהליך ההכשרה

נפתחה ההרשמה למחזור ד'! אוקטובר 2018 | ימי ג', 9:00-16:30

המפגשים יתקיימו בישיבה החילונית של בינ"ה - קמפוס גני הטבע, רח' לבון 3, ת"א.


מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:

לפרטים נוספים ותיאום ראיון: nofar@bina.org.il


  • הקורס מחייב התנסות מעשית – פרקטיקום המלווה בהדרכה, צפייה וקבלת משוב. נוכחות מלאה לפחות 80% מהמפגשים.
  • מסגרת הלימודים – כ-35 מפגשים לאורך השנה, כולל סמינר של יומיים ללא לינה.
  • הקורס מקנה תעודת בוגר קורס הנחיית קבוצות של בינ"ה.
  • הקבלה מותנית בראיון אישי
  • מלגות מיוחדות לזכאים
 

תכנית הלימודים:

פנים אל פנים: הקבוצה ההתנסותית | מנחה: אילה דקל

קבוצת מפגש המבררת שאלות זהותיות באמצעות שיחה. מערבת מתודולוגיות מגוונות ושיח בין המשתתפים תוך המשגת המתרחש. בקבוצה נפתח שער להבנה מעמיקה של זהותנו האישית ולהבנת התפתחות של הליכים זהותיים בקבוצה.

בית מדרש | מנחים: ליאור טל / ערן ברוך

לימוד סוגיות רלוונטיות לימינו  מתוך ארון הספרים היהודי. לימוד פרשני של טקסטים בסדנא ובחברותא. תכנון ויצירה של דפי לימוד לבית מדרש.

שפת ההנחייה | מנחה: לילך ינאי

לימוד תיאורטי והתנסותי של מיומנויות ההנחייה, תפיסת תפקיד המנחה והכרות עם תהליכים קבוצתיים ופיענוחם.

פרקטיקום – התנסות מעשית בהנחייה | מנחות: לילך ינאי ואילה דקל

ליווי תהליך טרום ההתנסות ולאחריה – בקבוצת הדרכה קטנה. צפייה ונתינת משוב בהנחיית עמיתים.

בוגרים מספרים:

“בפתיחתא זכיתי להתפתח כמנחת קבוצות, בשילוב מוצלח של תיאוריה ומעשה, ובה בעת נהניתי להרחיב ולהעמיק את לימוד התורה האהוב עלי, בגישה מקרבת, מעודדת סקרנות ויצירתיות, וגם מאתגרת ומעוררת מחשבה. והבונוס – חברותות מרתקות ומעשירות שבוודאי ימשיכו איתי הלאה גם מעבר לשנה (הקצרה מדי!) בבינ״ה”

יעל גולן, מחזור ג’


“הלימודים ב-“פתיחתא” העניקו לי הרבה מעבר לכלים, תובנות, ורעיונות יצירתיים להנחיית קבוצות. הם היו עבורי חוויה רוחנית, רגשית ואינטלקטואלית מעשירה בפני עצמה. חוויה שחשפה אותי לעושר המגוון של התרבות היהודית, לדיונים מעמיקים וסוחפים על טקסטים מתוך תרבות זו, לחשיבה והתנסות בלתי אמצעית בתהליכים בקבוצה ובתהליכים שעוברים הפרטים בה, שאותם חוויתי ברמה האישית ביותר.

הקורס כלל לטעמי שילוב “נכון” בין עבודה על תהליך ותוכן ובין הממד האינטלקטואלי והרגשי והוא לווה בהדרכה מקצועית שהביאה עמה ידע רב, אכפתיות, יחס אישי, תמיכה ואמפתיה לאורך כל הדרך. השילוב של כל אלה ושל המרקם האנושי של חברי הקבוצה יצר עבורי התנסות משמעותית, מלאת שאר רוח שציידה אותי בכלי הנחיה, ידע ותובנות  להמשיך איתם הלאה”

נטע רות בארון, מחזור ג’


המנחות, לילך ינאי ואילה דקל הן פשוט אלופות. יכולות ההבחנה וניתוח המצבים המורכבים בהם נתקלנו סייעו לי מאוד להבי כיצד להוביל קבוצות מגוונות באמצעות הקניה של דרכי הנחיה, התמודדות עם התנגדויות, זיהוי קולות.  ומיקומו של המנחה בעיצובן.

ערן ברוך וליאור טל חשפו בפנינו מעט מארון הספרים היהודי תוך קידום שיח בית מדרשי בחברותות ובמליאה אודות שאלות זהותיות הנוגעות לנו כאן ועכשיו מתוך אותם טקסטים קדומים. הידע המאוד רחב של ערן ושל ליאור ניכר מאוד וסייע במתן תשובות והבאת טקסטים רלוונטיים ממגוון תקופות לשאלות שהועלו על הפרק.

העיקר היה הקבוצה עצמה. התקבצנו יחד קבוצה מאוד איכותית ואכפתית של אנשים צמאי דעת ומגוונים. הגענו ממקומות שונים ועם עמדות מאוד שונות. יחד עם זה במהלך השנה הפכנו לקבוצה תומכת שנהנית מאוד ללמוד יחד ואנחנו בדרכנו לפתוח שנה ב’ של הקורס, מתוך רצון להמשיך את  ההפריה ההדדית אותה אנו חשים ובשל הלמידה המשמעותית אותה חווינו. ממליץ על הקורס בחום רב”

אייל ישפה, מחזור ג’


׳פתיחתא׳ הייתה עבורי שנה של צלילה לתוך טקסטים יהודיים בראיה חילונית-הומניסטית, אבל גם תכנית הכשרה להנחיית בתי מדרש וקבוצות שעוסקים בדיוק בנושאים הללו – ברגישות ובאינטימיות. השילוב הזה הוא קומבינציה נהדרת של נחת רוח ושל עשייה ממשית. ומעל לכל –  פתיחתא היא נשימה עמוקה ומרגיעה של מפגש עם לומדים ומנחים מרתקים. כל זה יוצר תכנית שהצער הגדול עליה, הוא שהיא נמשכת רק שנה אחת”.

אפרת לדרפין גלבוע, מחזור ב׳


ב׳פתיחתא׳ זכיתי להיחשף לכוח של התהליך הקבוצתי. הקורס חשף אותי לעולם מגוון ועשיר של שיח יהודי חברתי, ונתן לי את הכלים לחוות את הטקסטים היהודיים כדבר שיש בו אינסוף התרחשויות ורבדים. משהו שנוגע במקומות הפנימיים והאינטימיים ביותר וגם בשאלות תרבותיות וחברתיות בנות ימינו ממש.

מעבר למיומנויות ההנחיה הרבות שרכשתי בקורס, ב׳פתיחתא׳ זכיתי להיחשף ללימוד בית מדרשי ולאינסוף טקסטים ורעיונות. זכיתי ליצור ולחקור – ובעיקר לגלות משהו חדש בלב, מקום לעוד אנשים נוספים ומקום לשמחה הגדולה שבאפשרות להנחות תהליכים חדשים.

נעמי כהן, מחזור ב׳