בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

קדמה – תוכנית היכרות עם יהדות ישראלית

הצטרפו לקדמה, ולדעת יותר על התרבות והזהות שלנו

אנחנו מזמינים אותך לקחת הפסקה לערב אחד בשבוע מהמרוץ של החיים, ולהצטרף אלינו למסע היכרות עם ארון הספרים היהודי. בדרך נפגוש את ההוגים והרעיונות המרכזיים בתולדות היהדות, וגם כמה שנדחקו הצידה. נבחן טקסטים, ודרכם ננסה להתבונן גם על עצמנו.

מתי ואיפה:

סימסטר א' נפתח ב-
07.11.2022

 הישיבה החילונית בינ"ה בתל אביב, בקמפוס גני הטבע, הרצל 155

18:00-22:00
אחת לשבוע בימי שני

רוצה עוד פרטים? >>

מה נלמד במהלך התכנית:

מרים בלומנטל_ערוך

תנ"ך עכשיו

מרים בלומנטל

התנ"ך שלנו, ספר הספרים, נכתב לפני שנים רבות אך רלוונטי עד היום. במהלך הקורס נחקור בנבכי התנ"ך ונצא למסע מרתק בנבכי הנפש התנ"כית. 

למה עד היום חלק מהספרים לא נחקרו, מי כתב את התנ"ך ומה ניתן ללמוד מהסופר המקראי על החיים שחיו בעולם של אז והקשר שלהם לעולם שלנו כיום.

יסודות האתיקה החילונית

ירין רבן

העולם שאחרי ׳מות האל׳ זועק לקיום מוסרי ולמשמעות. במפגשים נבחן את יסודות החשיבה החילונית, ונבדוק איך אפשר להיות אדם טוב מבלי לפנות לערכאה העליונה ביותר. נברר ביחד מהי ראשיתה של החילוניות הישראלית, וכיצד אפשר לקיים חיים יהודיים חילוניים שיש בהם משמעות.

סודות הגמרא

אילה דקל

בין דפי הגמרא חבויים כל סודות היום יום. קונפליקטים של זוגיות, משפחה ויחסים של האדם עם עצמו. במהלך המפגשים נצלול בין דפי הגמרא ונפגוש סיפורים ודמויות עתיקות. הלימוד יתחיל מן הטקסט ויעבור אל מרחבי הנפש והזהות של כל אחד מאיתנו.

אריאל מגל - ראש הישיבה בחילונית של בינ"ה בתל אביב

ישראליות ויהדות - שיחה מתמשכת

אריאל מגל

תרבות ישראלית היא יצירה מקורית שנובעת מהחזרה של עם ישראל לארצו, דף חלק ולבן עליו נכתבות באותיות עבריות מילים חדשות ורעננות. האמנם? נתבונן על כמה שירים ישראליים ידועים ונזהה יחד את מקורות ההשראה היהודיים שלהם, המוסיפים רבדים של הבנה ליצירה הישראלית.

נחקור את המסתורי והעתיק ואת קשריו המסועפים והאיתנים לעכשווי ולעדכני. 

יעל גולן

מבוא לחסידות

יעל גולן

 מה לנו ולרבי נחמן?

מהם החידושים הגדולים של תורת החסידות ומה הופך אותה לכל כך רלוונטית לחיים שלנו כאן ועכשיו? דרך לימוד הסיפורים והתורות של גדולי החסידות, נכיר בקורס את התנועה הרוחנית המהפכנית שחולל רבי ישראל הבעל שם טוב, והמשיך נינו רבי נחמן מברסלב, ונגלה אלו שערים פותחים לנו רעיונותיה לעבודת הנפש ולתיקון חברתי.

תורת הסוד היהודית

ד"ר נטע סובול

תורת הקבלה הפכה לשם דבר בתרבות הפופולרית. אבל מעטים יודעים עליה מעבר לכמה מושגים אמורפיים או שמועות כלליות. בקורס הזה תתאפשר הצצה אל היסודות של התורה הזו, נבין את מקומה בתוך היהדות, מתי התפתחה, נטעם קצת מהלשון הייחודית של כתביה, ומהפרשנות המהפכנית שהציבה לתורה ומתוך כך לחיים היהודיים.

במפגשים שלנו נשוטט ברחבי ההיסטוריה של תורת הסוד ביהדות.

המשוררים שלנו - ביאליק ועגנון

ערן ברוך

ביאליק: נפגוש את המשורר הלאומי דרך שיריו הגותו וגישתו המקורית להתחדשות החיים היהודיים בארץ. נבחן את היחס לשפה, להלכה לאהבה לחינוך ולגאולה. נקרא שירים, נלמד טקסטים ונתנדנד כראוי בנדנדה הביאליקית – בין שמיים וארץ ובין קודש לחול. 

עגנון: כרונולוגיה של אהבה נכזבת. נצא למסע בעקבות היצירה שלו "עגונות". בסיפור הקצר שעגנון קורא עצמו על שמו, מקופלת כמו בניצן כל עשייתו הספרותית הענפה של גדול הסופרים העבריים. ננסה לפענח כמה מן המסרים המוצפנים ששלח החלוץ הצעיר מפלסטינה של 1908 לישראל של 2021.

בוגרים ממליצים:

רוצה עוד פרטים?  >>

יכול לעניין אותך גם...

פרשת השבוע

לקרוא את הפרשה בדגש חברתי ואקטואלי

מטיילים ומכירים

הסיורים החברתיים של בינ"ה

תוכנית ימה

מסע לימוד בית מדרשי מבוסס תרבות יהודית