בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

תכנית קדמה

הצטרפו לקדמה, בהשראת התרבות היהודית - ישראלית

במהלך התכנית ניפגש פעם בשבוע בישיבה החילונית בתל אביב, נכיר את ארון הספרים היהודי, נעסוק בזהות הישראלית שלנו, נצלול למעמקי המחשבה היהודית לאורך הדורות, נעסוק ברעיונות של צדק חברתי וזהות ונבחן כיצד כל אלו באים לידי ביטוי בחיינו כיום.

מתי ואיפה:

סימסטר ב' נפתח ב-
פברואר 2021

 הישיבה החילונית בינ"ה בתל אביב, בקמפוס גני הטבע, לבון 6

18:00-21:30
אחת לשבוע בימי ראשון

לפרטים נוספים הירשמו כאן >>

מה נלמד במהלך התכנית:

ניר ברוידא

תלמוד בבלי - סדר בלאגן חילוני

ניר ברוידא

דרך לימוד על הסדר של פרק שלם מהתלמוד הבבלי, ניתן מבט חדש על הטקסט העתיק, נשתמש בו כראי לעולמנו הפנימי וכחלון לקהילה שלנו ולחברה הישראלית.

אריאל מגל, הישיבה החילונית בחיפה, בינ"ה

ישראליות ויהדות - שיחה מתמשכת

אריאל מגל

תרבות ישראלית היא יצירה מקורית שנובעת מהחזרה של עם ישראל לארצו, דף חלק ולבן עליו נכתבות באותיות עבריות מילים חדשות ורעננות. האמנם? נתבונן על כמה שירים ישראליים ידועים ונזהה יחד את מקורות ההשראה היהודיים שלהם, המוסיפים רבדים של הבנה ליצירה הישראלית.

נחקור את המסתורי והעתיק ואת קשריו המסועפים והאיתנים לעכשווי ולעדכני. 

שיחה חסידית בגני הטבע

מור שמעוני

הצלחתם של מי שנתפס כמייסד החסידות ׳הבעל שם טוב׳ ושל נינו, הר׳ נחמן, מייסד חסידות ברסלב, היא תופעה שנחקרה רבות בתולדות חקר החסידות. קשה לחשוב שלמורשתו של הבעש״ט לא הייתה השפעה על ר׳ נחמן, וממבט מעמיק בכתביו של האחרון ניתן לנסות ולדמיין ״שיחה״ שקיים עם אב-סבו המיתי.

בשיעור נכיר את המהפכה התודעתית המהפכנית של הבעש״ט ואת החידוש הגדול שהפך אותו למייסד החסידות ונחפש את השיחה ואת הפולמוסים עם נינו, הר׳ נחמן.

AYALA D

נשים פורצות דרך בתרבות היהודית

איילה דקל

כשמתבוננים בהיסטוריה היהודית נראה לכאורה כי היא מורכבת בעיקר משיח גברי. נביאים ותנאים שמתווכחים זה עם זה. אבל היו שם תמיד גם נשים. שהעזו, שאמרו את דעתן, שפרצו דרך והביאו אל השיח קול שונה. בקורס נשים זרקור על נשים משמעותיות בתרבות היהודית. נקשיב לקול המיוחד שהביאו איתן ונגלה את המקומות בהם מילותיהן מהדהדות עד היום.
נויה שגיב

משחקי הכס - גרסת המקור

נויה שגיב

במפגשים נעקוב אחר שלוש הדמויות הסוערות של ספר שמואל – שמואל, שאול ודוד, נקרא את הטקסט ונחשוף את הסבטקסט הפוליטי, ונכיר מקרוב את משחקי הכס- גרסת המקור.

תורת הסוד היהודית

ד"ר נטע סובול

מתי קבעו ומי קבע מהו הסוד ביהדות? מהן עשר הספירות? מה הקשר שלהן לאלהים? איך מחברות הספירות בין אלהים לעולם? מהו פירוש תורה על דרך הסוד? מי עסקו בזה ומתי? מתי ואיפה מתחילים להתייחס לספר הזוהר כאל כתב קדוש? מתי הופכת הקבלה לדרך חיים?

לשאלות האלה יוקדשו המפגשים שלנו, בהם נשוטט ברחבי ההיסטוריה של תורת הסוד ביהדות.

המשוררים שלנו - ביאליק ועגנון

ערן ברוך

ביאליק: נפגוש את המשורר הלאומי דרך שיריו הגותו וגישתו המקורית להתחדשות החיים היהודיים בארץ. נבחן את היחס לשפה, להלכה לאהבה לחינוך ולגאולה. נקרא שירים, נלמד טקסטים ונתנדנד כראוי בנדנדה הביאליקית – בין שמיים וארץ ובין קודש לחול. 

עגנון: כרונולוגיה של אהבה נכזבת. נצא למסע בעקבות היצירה שלו "עגונות". בסיפור הקצר שעגנון קורא עצמו על שמו, מקופלת כמו בניצן כל עשייתו הספרותית הענפה של גדול הסופרים העבריים. ננסה לפענח כמה מן המסרים המוצפנים ששלח החלוץ הצעיר מפלסטינה של 1908 לישראל של 2021.

בוגרים ממליצים:

לפרטים נוספים הירשמו כאן >>

יכול לעניין אותך גם...

המסיכות של בינ"ה

הדרך שלך לתרום בסטייל

קבלת שבת ישראלית

לעצב את השבת בדרך שלך

בית המדרש של בינ"ה

ללמוד יהדות עם מיטב המורות והמורים