בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

ימה – תוכנית העמקה ביהדות ישראלית

תכנית לימוד ביהדות ישראלית, בראש קצת אחר

אנחנו מזמינים אותך להצטרף אלינו להיכרות מעמיקה עם עולם היהדות. נצלול למעמקי המחשבה היהודית ונחקור ביחד את נקודות המפגש של הקול היהודי-חילוני עם קולות יהודיים, תרבותיים והגותיים אחרים.

מתי ואיפה:

התכנית נפתחת ב-
09.11.22

 הישיבה החילונית בינ"ה בתל אביב, בקמפוס גני הטבע, הרצל 155

18:00-22:00
אחת לשבוע בימי רביעי

רוצה עוד פרטים? >>

מה נלמד במהלך התכנית:

ניר ברוידא

תלמוד על הסדר

ניר ברוידא

דרך לימוד על הסדר של פרק שלם מהתלמוד הבבלי, ניתן מבט חדש על הטקסט העתיק, נשתמש בו כראי לעולמינו הפנימי וכחלון לקהילה שלנו ולחברה הישראלית.  ועל הדרך נצא למסע הקסם המסתורי של אגדות חז"ל, ולקשר החתרני שבין אגדה והלכה, ולתרבות ישראלית עכשווית.

דינה מסתאי

סערות הנפש בספר בראשית

דינה מסתאי

בקורס נחקור סוגיות ממבט פסיכואנליטי על יחסי המשפחה בספר בראשית. הקורס יעסוק בהכרות עם הדמויות המכוננות בספר הראשון בתורה, לאור המקורות המשפחתיים שלהן, מערכות היחסים ביניהן וחיבוטי הנפש שבתוכן, תוך שילוב נקודות מבט פסיכואנליטיות עם הפשט המקראי.

 

רז הנדלר

בין יהדות להינדואיזם

רז הנדלר

האם האדם הוא אינדיבידואל שלם, או חלק משלם גדול ממנו? מה בין חשבון נפש להתבודדות? והאם רוחניות היא אישית או קולקטיבית? דרך מבטים על התנ"ך, הבהגווד-גיטה, וגם על הקוראן והברית החדשה, ננסה למצוא את המשותף, את המתחים ואת ההשפעות ההדדיות – בין התפיסות היהודיות, לתפיסות של תרבויות שסביבנו.

יעל גולן

האופציה המסורתית

יעל גולן

מול הדיכוטומיה דתי-חילוני, ניצב ציבור יהודי ישראלי גדול שמגדיר את עצמו מסורתי. מה זה אומר להיות מסורתי? איך נראה פמיניזם מסורתי? ומה מייחד את הפסיקה של רבנים מסורתיים – בעבר וכיום? בקורס נלמד את ההגות הרעיונית, השירה וסיפוריהן של הדמויות הבולטות בשיח המסורתי, וננסה להבינו בתוך ההקשר ההיסטורי והחברתי העכשווי.

קים שר

יהדות ואקזיסטנציאליזם

קים שר

זרם האקזיסטנציאליזם מאופיין לעיתים קרובות כפילוסופיה דתית. לעומת זאת הוגים המשויכים לזרם זה, כמו בובר, לוינס ורוזנצווייג, נתפסים כמי שבהגותם דווקא ״חילנו״ מושגים ורעיונות מרכזיים מתוך הדת. נקרא בטקסטים של הוגים אקזיסטנציאליסטים יהודים ונוצרים וננסה לעמוד על המאפיינים ה״חילוניים״ וה״דתיים״ של זרם זה. נבחן קשרים אפשריים בין משבר החילוניות במסורת היהודית ובין המשבר הקיומי ה"כללי" ממנו צמח האקזיסטנציאליזם.

מעבדות לחירות: ספר שמות

אליוט וייסרוב גלסנברג

קריאה מעמיקה, פתוחה ויצירתית של הספר בו עם ישראל נהיה עם. נתנסה בקריאה ספרותית, פרשנית, ביקורתית וערכית ונדון בשאלות: מה זה אומר להיות עם חופשי? מי אנחנו באמת ומה אנחנו שואפים להיות? מה המקום של מצווה, אלוהים, ערכים, זיכרון וחזון בתודעה הלאומית של עם ישראל? כל זאת ועוד דרך סיפור יציאת מצרים.

אלעד סטופניצקי

קריאה רוחנית של רבי נחמן

אלעד סטופניצקי

רבי נחמן מברסלב היה מורה רוחני מקורי שהדגיש בתורתו דווקא את הקשיים ומכשולים בדרך הרוחנית ("העיקר לא לפחד כלל") ואת חשיבות השמחה, האמונה הפשוטה והתמימות. בקורס נחווה דרך הטקסט עולם מיסטי של רוחניות מוחשית וונתרגל טכניקות מיוחדות כמו: מדיטציה יהודית, התבוננות חוץ גופית ודיבור לאברי הגוף.

נכנסים לפרדס של הכניסיני

יונה ארזי

תפילות נידחות, נעורים אבודים, אהבה כושלת, אשמה, ניכור, ואכזבה – כל אלו הם חלק מיסודות שפת הרגש של חיים נחמן ביאליק. כמעט כל שיריו עוסקים בדיבור על רגש. נתחקה אחר יצירתה של שפת הרגש הביאליקית, תוך היכרות אינטימית עם שירו הידוע 'הכניסיני תחת כנפך' – שיר אהבה קצר הספוג במקורות מארון הספרים היהודי אך מחלן אותם ומכונן שיח רגשי חדש מורכב ומתוחכם.

בוגרים ממליצים:

רוצה עוד פרטים? >>

איך להגיע אלינו:

יכול לעניין אותך גם...

תכנית קדמה

מסע היכרות עם יהדות ישראלית

מטיילים ומכירים

הסיורים החברתיים של בינ"ה

פרשת השבוע שלנו

כל הטורים במקום אחד