ברכות ליום ההולדת לישיבה החילונית בתל אביב | ט”ו בשבט תשע”ח

ביום ד’, ט”ו בשבט תשע”ח התכנסנו בחווה החקלאית שבגני הטבע בדרום תל אביב כדי לחגוג 12 שנים לישיבה החילונית בתל אביב

לעוד שנים רבות וטובות של לימוד, עשייה חברתית וקהילה!


דבריה של הדס דניאלי ילין, מנכ”ל התנועה הקיבוצית:

ט”ו בשבט הוא אחד מאותם חגים שהערכים שעומדים מאחוריהם כל כך נכונים ואוניברסליים: אהבת המולדת, עבודת האדמה, שמירה על הטבע – ערכים עליהם גדלנו וואשר עמדו בבסיס הציונות, וחשובים היום לא פחות ואולי יותר.

לכל אחד יש זכרונות מהילדות שמשקפים את הערכים הללו. אני, כילדה בערד, נסעתי מידי שנה לנטוע עצים בלב המדבר כדי להפריח את השממה (כמובן, מידי שנה ראינו את השתילים הנבולים משנה שעברה עומדים נכלמים); חרשתי את הארץ בטיולים מידי שבוע, נסעתי לעבוד בחקלאות בקיבוצים, הסתובבתי עם מגדיר צמחים בתיק ובאופן כללי הטבע היה חלק בלתי נפרד מחיי.

והיום, אני אמנם חברת קיבוץ המקיים בעצמו את כל הערכים הללו, אך בהביטי על הארץ בה גדלות בנותיי, אני רואה את היחס ההרסני שלנו לארץ ודואגת. איפה הילדים והנכדים שלנו יטיילו? איזה אוויר הם ינשמו? אילו מים הם ישתו? באיזה נחל הם יוכלו להשתכשך? מי יגדל להם את הפירות והירקות ואיפה? איזה מזג אוויר יפקוד אותם?

כל אלו שאלות שרק אם נקדיש להן זמן ומחשבה היום, לאור הערכים שחג זה בפרט והיהדות בכלל מציבים בפנינו – יקבלו מענה חיובי ונכון גם לדורות הבאים. נכון, דבר זה דורש מאיתנו מאמץ ומשאבים אבל זוהי השקעה משתלמת בקשר שבין אדם ואדמה.

אני מאחלת לכולנו עתיד ירוק ופורה, שנמשיך לאהוב את הארץ היפהפיה שלנו ושהיא תחזיר לנו אהבה.

ולכם, חברי הקהילה המיוחדת של בינ”ה, המשיכו לזרוע זרעים של תקווה, ללבלב, לפרוח ולפזר את צופכם בכל שכבות החברה הישראלית. ט”ו בשבט שמח!

 

דבריו של רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב:

מאיר דיזנגוף קרא לתל אביב – הניסוי היהודי החשוב ביותר בכל שנות הגלות. ניסוי הניהול העצמי היהודי. בתחום התרבות דיזנגוף חזה שמתל אביב תצא תורה, והיא תשמש מרכז תרבותי לא רק לארץ ישראל אלא לכל ארצות הגולה. וזה באמת מה שקרה אחרי שביאליק העתיק את “עונג שבת” מאולם בית הכנסת – לאולם של תיאטרון.

מראשיתה היתה תל אביב עיר של תורה – במובן הרחב ביותר של המילה – של לימוד ושל יצירה – לאו דווקא של שמירת מצוות. היא נטשה את דרך ההלכה כאשר ההלכה שוב לא תאמה בעיניה את מציאות החיים המודרניים, ויצרה דפוסים יהודיים חדשים המותאמים יותר לתנאי החיים במדינת ישראל.

אחד החידושים הנפלאים האלה הוא בינ”ה – “בית יוצר לנשמת האומה” (חיים נחמן ביאליק)- תנועה ליהדות חברתית הפועלת לקידום הזהות היהודית, בדגש על צדק חברתי. והחידוש הזה – בינ”ה – יציר חידוש ייחודי משלו, ישיבה חילונית, המצליח לאחד שני מושגים משני עולמות שעד לא מזמן נראו כסורים זה את זה בכל: ישיבה חילונית.

כמידי שנה בט”ו בשבט, אנחנו חוגגים היום את יום הולדתו של המוסד המרגש הזה, שלא במקרה נולד בט”ו בשבט, החג שכל עניינו התחדשות הטבע באביב. כי גם הישיבה הזאת היא מופע של התחדשות, רוחנית תרבותית ויהודית, שמביא אביב תרבותי לתל אביב-יפו. אני מברך את הישיבה החילונית של תל אביב-יפו ליום הולדתה ה-12 ומאחל לה הצלחה בפעילותה החינוכית העשירה.

בפעילות הזאת, המתקיימת לא רק בין כותלי הישיבה אלא גם מחוצה לה עם ילדי השכונה, מוכיחה הישיבה שבתוך עמה היא יושבת ואותו היא באה לשרת, ובכך ייחודה. יום הולדת שמח.

 

דבריו של ערן ברוך, מנכ”ל בינ”ה:

יום ההולדת לישיבה החילונית נולד כמו הרבה דברים בבינ”ה, על הדרך – בתנועה – במבוכה של ההקמה, ובהתלהבות של אלו היוצרים דבר חדש – יש מאין. התחלנו מן הסתם בספטמבר למניינם אבל מבנה לא היה, והכל היה מעין בלאגן מאורגן. בחנוכה קיבלנו את המשכן המהודר בלוינסקי פינת יסוד המעלה. שיפצנו וסיידנו וניקנו והתחלנו לאסוף ספריה יהודית. עם התממשות המקום החלה תכונה של קביעות ועלה צורך במעין פתיחה רשמית. כך נבחר המועד המתאים בלוח השנה העברי.

מועד של צמיחה והתחדשות, מועד של הד – מסורת המשנה הקדומה, מועד ציוני של בניין הארץ נטיעה והשתרשות. מועד שהוא מחווה לכנסת ישראל ולדמוקרטיה היהודית במזרח התיכון. מועד שיש בו טל ומטר ושמחה וירק, מועד של אחריות סביבתית וקיימות. חג לאדם ולאילן.

החג שלנו הוא החג של בינ”ה החוגגת כל שנה את הנס הגלוי של הקמת הישיבה החזונית הראשונה בתל אביב-יפו. שהיא אחות בכירה לישיבה החלונית בירושלים. ויחד עם הישיבה החלומית בבאר שבע. אנחנו מתכננים ממש עכשיו את הקמת הישיבה החילונית בחיפה. בבת גלים.

כך אנו נאמנים לניגונו של ביאליק – מחלנים את הקודש ומקדשים את החול. כפי שכתב רבנו נחמן ב”על סף בית המדרש” – וּבְרַפְּאִי אֶת-מִקְדַּשׁ יְיָ הֶהָרוּס – אַרְחִיבָה יְרִיעוֹתָיו וְאֶקְרַע לוֹ חַלּוֹנָי. כל מעשה האדם ראשיתו בחלום ואחריתו בחלום. אני מאחל לכם שותפים יקרים, חלומות יפים והרבה הרבה חילוניות יהודית וחזון.