בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

זהות יהודית

הרבה מאוד דברים נאמרו על בני הנוער של ימינו. הגישה הרווחת בקרב המבוגרים היא שהצעירים כיום שטחיים יותר מאי פעם, ועוסקים לא מעט בדברים שלא מביאים תועלת כמו הרשתות החברתיות ובילויים שונים ומשונים. למעשה, ישנם לא מעט מקומות שבהם הנוער עוזב את הדברים הללו, ועושה דברים חשובים ומועילים יותר לעצמם ולחברה. מקומות כאלה הם למשל הישיבות החילוניות של ארגון בינ”ה, אשר מאפשרות לצעירים מכל גווני החברה הישראלית להגיע אל בתי מדרש מיוחדים שנבנו במרכז הערים הגדולות, וללמוד את התלמוד הבבלי בצורה חווייתית ומרתקת, יחד עם אירועי תרבות המתקיימים במקום.

מהו ארגון בינ”ה ועבור מה הוא פועל?

ארגון בינ”ה – ראשי תיבות של “בית היוצר לנשמת האומה” כדבריו של חיים נחמן ביאליק, הינו ארגון הפועל עבור החדרת הזהות היהודית לציבור הכללי, בדגש על יהדות ישראלית פתוחה ומכילה שאוהבת את כולם ומכבדת את כולם. הרעיון העומד בבסיסו של הארגון הוא העמקת הזהות היהודית יחד עם הזהות הישראלית, כאשר שני הזהויות חיות יחד בהרמוניה תוך התאמה לעולם המודרני של ימינו. הארגון מפעיל ומארגן מגוון רחב של אירועים כמו ימי עיון והשתלמות למורים, סדנאות והרצאות, וגולת הכותרת: הישיבות החילוניות אשר מאפשרות לכל צעיר להכיר את ארון הספרים היהודי ולחזק את הזהות הישראלית והזהות היהודית שלו בגיל כזה שעדיין הראש פנוי לרעיונות ודברים חדשים.

פעילות בינ”ה בקהילה ובעולם

בינ”ה מפעילה גם פעילות בקהילה באמצעות בתי בינ”ה בחיפה, באר שבע, תל אביב, רמת רחל, הזורע, ואף בחו”ל בפאלו אלטו – ארה”ב, דראמסאללה – הודו, קוסקו – פרו, בודפשט- הונגריה וסיני – מצרים.

הפעילות בבתי בינ”ה בישראל רצופה לאורך השנה וכוללת קבלות שבת, חוגי לימוד, פעילות לחגי ישראל, אירועים מיוחדים ועוד, ואילו הפעילות בבתי בינ”ה בחו”ל מתרכזת לקראת חודשי החגים (ראש השנה, פסח ושבועות) ומיועדת לתת מענה למטיילים הישראלים מבחינת אירועי חגים, קבלות שבת, מפגשים וסדנאות לימוד שונות. 

הישיבה החילונית

כל החומר הפדגוגי של בינ”ה נכתב ונערך על ידי הישיבה החילונית, שגם מפעילה חוגי לימוד ומפגשים באמצעות בתי בינ”ה להכרת ארון הספרים היהודי. בנוסף עורכת הישיבה החילונית יחד עם מחלקת החינוך של בינ”ה מפגשים, סדנאות לימוד במגוון רחב מאוד של נושאים והכשרות. לסגלי חינוך, לבתי ספר, למערכת הביטחון ולאירגונים נוספים.  

סיפור הקמתו של ארגון בינ”ה

ארגון בינ”ה הוקם בשנת 1995 ע”י חברים מהתנועה הקיבוצית לאחר הזעזוע העמוק של הציבור הישראלי כולו מהירצחו של ראש הממשלה דאז יצחק רבין ע”י מתנקש. מטרת הקמתו של הארגון היא לגבש תפישות של יהדות הומניסטית ומקבלת, וליצור שפה שתהיה משותפת בין כלל הציבורים בחברה הישראלית כך שתוכל לגשר בין ציבורים ולהביא לדעיכת התופעה של שנאת אחים. כיום, הארגון מקדם זהות יהודית ישראלית אשר מתאימה לאורחות החיים המודרניים, יהדות רודפת צדק ואהבה, אשר במרכזה השאיפה לתיקון העולם תוך מחויבות לערכי הדמוקרטיה, למדינה שלנו, ולעם שלנו. כמו כן, ארגון בינ”ה שואף לצמצום של הפערים הכלכליים במדינת ישראל, ולהקמה של חברה פתוחה, מכילה וצודקת יותר.

5/5 - (7 votes)
שתפו את הכתבה
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
תוכן עניינים
    Add a header to begin generating the table of contents
    אולי יעניין אותך גם