בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

המכינה השנתית לאחריות

.

המכינה השנתית
לאחריות ע"ש
אריה לובה אליאב

.

“תַּלְמוּד גָּדוֹל, שֶׁהַתַּלְמוּד מֵבִיא לִידֵי מַעֲשֶׂה” (קידושין מ’, ב’)

מכינת בינ”ה השנתית למנהיגות ע”ש לובה אליאב נועדה להצמיח תלמידות ותלמידי חכמים חילוניים, הלוקחים אחריות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית בכלל ובמהלך השירות בצה”ל בפרט. בואו לחיות, ללמוד ולהתנדב בדרום תל אביב, לעצב אורח חיים יהודי-חילוני עצמאי, ולרכוש כלים ליצירה ושינוי חברתי!

.

למה מכינה שנתית?

לימוד

בואו לפגוש סוגיות חברתיות רלוונטיות ושאלות ערכיות על זהות והחברה הישראלית, ואת המקורות היהודיים המגוונים מימי המקרא ועד לימינו: מקרא, תלמוד, ציונות, ספרות עברית, כלכלה, פילוסופיה, אמנויות ועוד. הלימוד נעשה מתוך גישה ריבונית והומאניסטית, המעניקה חופש לפרש וליצור, לאמץ ולדחות, כחלק מלימוד קבוצתי מעמיק.

עשייה החברתית

העשייה החברתית היא נדבך משמעותי ומרכזי בפעילות המכינה ואנו מקדישים לה יומיים בשבוע. העשייה מתבצעת בשכונות דרום תל אביב וברמת גן, בין היתר במועדוניות לילדים ונוער, בחונכות אישית, בליווי קשישים, בסיוע למהגרי עבודה (עובדים זרים) ועוד. בנוסף, במהלך השנה יש מקום לפיתוח פרוייקטים אקטיביסטיים ברמת השכונה, העיר והמדינה.

חיי קבוצה

המכינה שוכנת בלב לבה של קהילה רחבה של עשרות צעירים וצעירות המתגוררים בדירות המכינה בדרום תל אביב ובדירות ברמת גן ומקיימים אורח חיים קבוצתי-שיתופי שבמרכזו ערכים של לימוד ומעורבות חברתית. 

יחד הם מעצבים את הקהילה, מקיימים קבלות שבת וטקסי חג ויוצרים חיי תרבות עשירים ומלאים, בהם המכינה לוקחת חלק כמשתתפת וכשותפה.

הכנה לצה״ל

מהמכינה תמשיכו היישר לשירות בצה”ל. הלימוד, העשייה החברתית והקבוצה מסייעים כולם בתהליך ההכנה לשירות הצבאי, בנוסף לסמינרים המכוונים להכנה לצה”ל. 

***דוברי אנגלית שמעוניינים בשנה משמעותית לאחר התיכון, מוזמנים ומוזמנות להצטרף למסלול ‘GAP’***

התכנית הראשונה מסוגה שמאפשרת לימוד מלא במכינה ישראלית עם צעירים ישראלים בקבוצה של דוברי אנגלית ופעילויות ולימוד המותאמים להם. בואו לחיות במשך שנה בישראל עם חניכי וחניכות המכינה השנתית למנהיגות, ללמוד, להתנדב ולצאת לסיורים וטיולים ברחבי הארץ!

בוגרי המכינה מספרים:

יכול לעניין אותך גם...

ימי עיון למכינות ותיכונים
סדנאות, הרצאות וסיורים
סביב חברה ישראלית וזהות יהודית
חגים ואירועים
ברשת
הישיבות החילוניות
מי אחראי? על לקיחת אחריות בעקבות אסון צפית
מאמר מאת יובל לינדן,
ראש המכינות ושנת השירות בבינ"ה

מכינה שנתית ושנת מכינה

המכינה השנתית לאחריות ע”ש אריה לובה אליאב היא מכינה קדם צבאית של שנה אחת שאותה מקיים ארגון בינ”ה הפועל להעמקת הזהות היהודית בציבור הישראלי. המכינה נועדה לגעת בלב ליבו של הציבור הישראלי ולהצמיח מתוכו “תלמידי חכמים” חילוניים צעירים אשר מוכנים לקחת אחריות פעילה ולהשפיע על החברה הישראלית בכלל, ובמיוחד בזמן השירות הצבאי שאליו הם מגיעים בקרוב. ארגון בינ”ה פועל באמצעות שנת המכינה ובדרכים רבות נוספות בכדי לגרום לציבור הישראלי כולו ולנוער בפרט להבין שהמסורת היהודית וארון הספרים היהודי הוא לא משהו מאיים אלא חלק בלתי נפרד מהזהות שלנו כעם יהודי במדינת ישראל.

סיפור הקמתו של ארגון בינ”ה

הקמתו של ארגון בינ”ה – הבית של היהדות הישראלית, נעשתה בידי חברים מהתנועה הקיבוצית אשר החליטו לקום ולעשות מעשה לאחר הרצח שזעזע את ישראל בשנת 1995 – רצח רבין. הרצון להעביר לציבור את המסר שישנה יהדות אחרת, פתוחה ומקבלת אשר רוצה לעשות טוב לכל חלקי העם ולחבר אותם אל ארון הספרים היהודי המלא באוצרות טובים, גרמה להם להקים את ארגון בינ”ה אשר מאז ועד היום פועל בהצלחה רבה, ומקיים פעילויות רבות לבני נוער ומבוגרים. בין הפעילויות של ארגון בינ”ה תוכלו למצוא ימי עיון וכנסים, מופעים, פעילויות בבתי ספר, הקמה של ישיבות חילוניות שבהן לומדים גמרא בשפה עכשווית, ועוד פרויקטים רבים כמו שנת המכינה לאחריות שפועלת בהצלחה רבה.

מה עושים במכינה השנתית?

במכינה יפגשו התלמידים סוגיות חברתיות אקטואליות ויתמודדו עם שאלות ערכיות אודות זהותה של החברה הישראלית, ויהיו חלק מהתהליך למידה מתמשך אודות המקומות היהודיים משחר ההיסטוריה ועד ימינו אנו. בין היתר, ילמדו: מקרא ותלמוד, ספרי עברית, ספרי כלכלה ופילוסופיה ועוד. כל הלימוד מתבצע בגישה הומאניסטית וריבונית אשר מעניקה ללומדים חופש ליצור פרושים חדשים, לדעת לאמץ ולדחות גישות שונות, והכול כחלק מלימוד קבוצתי משותף ומעמיק. עם זאת, הדגש במהלך השנה הוא לא רק על לימוד, אלא גם על חיי המעשה. העשייה החברתית הינה חלק בלתי נפקד מהמכינה ומוקדשים לה יומיים בשבוע. בין אם מדובר על התנדבות במועדוניות לילדים ונוער, עזרה לקשישים וכל דבר אחר שתורם לקהילה.

המכינה השנתית כהכנה לשירות בצבא ההגנה לישראל

שנות השירות בצבא ההגנה לישראל הן תמיד שנים מאתגרות אשר הכנה מתאימה אליהן יכולה לסייע לא מעט לבני הנוער שלא באמת יודעים מה מצפה להם בשירות. אין ספק כי השתתפות בתוכנית שנת שירות של המכינה לאחריות מאפשרת לאותם בני נוער להגיע מוכנים לצבא עם זהות ישראלית יהודית חזקה, והבנה עבור מי הם משרתים ולאיזה מטרה. ההבנה כי אנחנו חלק משרשרת דורות ארוכה ומפוארת והכרה של השורשים שמהם אנחנו יונקים עד היום, מאפשרת להם לחיות את האתוס הישראלי ולהגיע אל הצבא כשהם בעלי אופי מוצק וזהות מגובשת הרבה יותר.

4.9/5 - (10 votes)