אודות בינה

בינ״ה – התנועה ליהדות חברתית – פועלת לקידום זהות יהודית ותרבות עברית, בדגש על צדק חברתי, והעצמה קהילתית. בינ”ה מפעילה ישיבות חילוניות בתל אביב, בירושלים ובבאר-שבע, מכינה קדם צבאית, גרעיני שנת שירות ונח”ל.

תחת בינ״ה פועלים פרויקטים להעצמה קהילתית ברחבי הארץ בדגש על שכונות מוחלשות, ותכניות לימוד והעשרה שונות לקהל הרחב, בתי מדרש פלורליסטיים ותכניות בינלאומיות ליהדות בתפוצות.

בינ”ה מאמינה בשיח סבלני ופתוח, ורואה ביהדות ובציונות מקורות השראה להמשך יצירתה של הישראליות העכשווית. אנו רואים את תפקידנו כנושאי הדגל היהודי בין הארגונים החברתיים, וכנושאי הדגל החברתי בין הארגונים היהודיים.

בינ”ה: בית היוצר לנשמת האומה– (חיים נחמן ביאליק)

בינה הוקמה בראשית שנת 1996, כמה חודשים אחרי רצח רבין, כיוזמה של אנשי רוח וחינוך בתנועה הקיבוצית ומחוצה לה מתוך כוונה לעשות מעשה של חיבור ותיקון. חיבור החברה הישראלית החילונית למקורות התרבות היהודית, בדגש על עבודה עם צעירים. תיקון האדם, תיקון החברה ותיקון העולם בדרך של צמצום פערים, עשייה חברתית וחתירה לצדק חברתי – ברוח היהדות והמעשה הציוני בראשיתו. בינה פועלת במסגרת “מרחבים” חברה לתועלת הציבור מיסודה של התנועה הקיבוצית, ובתמיכת קרן פוזן.

הגדת בינ”ה

זוהי אגדה על ארבעת הבנים שהחכם בה יודע לשאול, והוא גם תם המתמודד עם הרשע שבקרבו. אם תרצו אין זו אגדה – לעצב זהות יהודית חילונית, שמכירה בערך עצמה בעלת ארגון ערכי ומשמעות עצמיים. ההומניזם, ההשכלה, הרציונאליות, החרות והפתיחות הם תכניה. יהודיות שיש בה מודעות היסטורית, זיקה לטקסט ולסיפור היהודי, ללוח השנה העברי, שדואגת את דאגת הקיום היהודי ומטפחת גישה יוצרת לתרבות היהודית. של מפגש אנושי שבו לכל שם יש איש ואשה. לכל איש ואישה יש זהות, עולם פנימי וסיפור אישי, המעשירים את המפגש המשותף. אגדה על בית מדרש ומפגש, בית אנושי, בית לנוער, לצעירים ולבוגרים, מקום המשלב התלהבות נעורים, פתיחות הצעירים וחכמת הזקנים. אם תרצו זו אגדה – אגדת חינוך שיש בה גם הגדה. הגדה כמסירה. והגדת לבנך והגדת לבתך. הגדה שמדברת בלשון אגדה: משתפת, מבררת, בודקת. אגדת האיכפת, של צעירים עם ראש גדול, ראש חושב וראש טוב, שלוקחים ללב, מושיטים יד, שמים כתף ומטים אוזן. צעירים שמדברים בגובה העיניים ומבקשים להעלות את מפלס הדיבור.  

 

– אריה (בודה) בודנהיים ז”ל, ממייסדי הארגון, מנהל ומורה.

מה אנחנו עושים?

הישיבה החילונית בתל אביב

בית ליצירה יהודית מתחדשת ולעשייה חברתית, בלב העיר העברית הראשונה

הישיבה החילונית בירושלים

ארבעה חודשים של חוויה בלתי נשכחת, בבירת ישראל היפהפיה.

הישיבה החילונית בבאר שבע

האחות הצעירה של הישיבות החילוניות. מרכז להתחדשות ולעשייה חברתית בנגב הפורח.

בית המדרש ברמת אפעל

קורסים, שיעורים ואירועים בנושאי היהדות, ברוח ריבונית ומחדשת. מתקיים בסמינר ברמת אפעל.

עבודה עם בתי ספר

מיזמים חינוכיים, סדנאות ותוכניות משלימות לבתי הספר - למורים, להורים ולתלמידים.

עבודה עם צה"ל

מיזמים חינוכיים לחיילים, קצינים ונגדים

שנת שירות וגרעיני נח"ל

בינה בשכונה - פעילות קהילתית וחינוכית בבאר-שבע, תל אביב, יפו ובית שמש ועוד

מחלקת התפוצות

מחלקת התפוצות של בינה מחנכת נוער וצעירים מרחבי העולם היהודי

מכינת בינ"ה

המכינה הקדם צבאית בינ"ה ע"ש אריה לובה אליאב והמכינה החצי שנתית מסבח"ה (מסע בחברה הישראלית.

ניר ברוידא

ראש הישיבה החילונית וסמנכ"ל בינה

בבינה אנחנו בונים את הקומה השנייה של הציונות. החייאת התרבות היהודית, מאבק מתמיד לצדק חברתי ואהבת האדם באשר הוא אדם - אלה חומרי הבנייה.

סמנכ"ל בינה, אחראי על רשת הישיבות של הארגון ומשמש כראש הישיבה החילונית בת"א.
בעל תואר ראשון בתלמוד מאוניברסיטת ת"א ותואר שני בהצטיינות במדיניות ציבורית מהאוניברסיטה העברית, ניר היה שליח בסן פרנסיסקו, משם ניהל את הפעילות בתפוצות של ההסתדרות הציונית בצפון אמריקה, הוביל תכניות בקרב הקהילה הישראלית בעמק הסיליקון והיה ממקימי תכנית "משלנו" לדור שני של ישראלים. לפני כן היה בין מייסדי מחלקת השכונות בבינה ועמד בראשה. במסגרת עבודתו הוביל קמפיינים ציבוריים שונים וכתב והשתתף בתוכניות טלוויזיה ורדיו.
ניר הוא רס"ן במילואים ועד לאחרונה שירת כסמג"ד בגדוד חי"ר. נשוי לנועה, אב לשאול ולאיתמר , מתגורר ברמת גן.

nir@bina.org.il 03-6399127

ערן ברוך

מנכ"ל בינה

בינה היא המקום בו אני מביא לידי ביטוי את יהדותי באופן המלא והמאתגר ביותר.

ערן ברוך נולד כג'ינגי במושב בית זית. בשנת 1985 התגייס לגולני ושירת כמ"פ. לאחר שחרורו גויס מטעם הסוכנות היהודית ופעל שלוש שנים כשליח בבודפשט הונגריה. כיום ערן הוא מנכ"ל בינה וראש הישיבה החילונית בתל אביב שהיה ממייסדיה.
מוסמך המחלקה לפרשנות ותרבות מאוניברסיטת בר אילן.
נשוי +3 מתגורר במושב שריגים בעמק האלה.

eran@bina.org.il 03-5342997

דן הרמן

מנהל מחלקת תוכניות בינלאומיות

יליד מילווקי, עשה תואר ראשון בהיסטוריה כללית ולימודי עברית באוניברסיטת וויסקונסין. בוגר תכניות תיקון עולם ובג"צים של בינ"ה. בצבא שירת ביחידה לקשרי חוץ של החטיבה האסטרטגית. בעבר דן עבד במחלקת בית מדרש של בינ"ה, והיה מדריך בתכנית תיקון עולם. כיום, הוא משמש רכז שיווק וגיוס לתכנית תיקון עולם, ורכז פרויקט "יחד" מטעם בינ"ה בשיתוף עם מועצת המכינות הקדם-צבאיות. בנוסף דן לומד לתואר שני בהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תל אביב.

http://www.facebook.com/dantikkunolam dan@bina.org.il