בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

מגילת העצמאות עם תלמוד ישראלי | מדרשים חדשים למגילת העצמאות

בהעדר חוקה או חזון לאומי שהתגבש במקום אחד עם היסטוריה אחת, מגילת העצמאות מסמלת את עמוד התווך של חברה שנולדה לפני 71 שנים בלבד.

הספר ‘תלמוד ישראלי’ הוא מורה נבוכים לישראלי בן ימינו שחי בחברה שסועה, ומבקש לחזק את יסודותיה של החברה הישראלית באמצעות המסמך המכונן שייסד את המדינה.

הספר בהובלת ובעריכת דב אלבוים, בשיתוף המכון הישראלי לדמוקרטיה ובהוצאת ידיעות ספרים, מאגד לתוכו יותר מ־160 מאמרים מקוריים העוסקים בעשרות סוגיות ושאלות שנובעות מ־19 הפסקאות של מגילת העצמאות; מאת מיטב החוקרים, ההוגים והיוצרים מכל גוני הקשת החברתית והפוליטית. 

בואו לגלות טקסטים מרעננים של קריאה מחדש, פירוש, מחקר והגות במגילת העצמאות, כדרך עבור החברה הישראלית הדמוקרטית ליצור לעצמה זהות חיה, ייעוד וחזון המתאימים לצרכיה המשתנים. 

***

המכירה דרך אתר ידיעות ספרים. 20% הנחה בהזנת קוד הקופון 1948 עם שליח עד הבית!

לרכישת הספר באתר ידיעות ספרים >>

הספר עוסק בסוגיות הנוגעות לעתיד המדיני, החברתי והתרבותי בישראל:

האם מדינת ישראל צריכה להיות מדינה מסורתית? | מדינה יהודית או חילונית, לפי חזונו של בנימין זאב הרצל | מה בין חוק הלאום למגילת העצמאות?דיון בנוגע יחסה של מדינת ישראל לפליטים ולמהגרי עבודה | עם נבחר – מה עומד בבסיס התפיסה הזו?מהו התוקף המשפטי של מגילת העצמאות? | אחריותה של מדינת ישראל על צדק ושלוםמדוע הושמטה המילה דמוקרטיה מהמגילה? 

קבלו הצצה למאמרים מתוך הספר:

המגילה השישית – מגילת העצמאות כטקסט מקודש | מאמר מאת דב אלבוים

ברשות עצמו – על הזכות, העצמאות והאחריות | מאמר מאת אסא כשר


אודות הספר:

‘מגילת העצמאות עם תלמוד ישראלי’ הוא פרי חזון ויוזמה שנתגבשו במשך שבע שנים ב”מרכז הגות ויצירה”, במרכז בינ”ה – התנועה ליהדות חברתית שברמת אפעל.

מרכז הגות ויצירה מהווה חלק מפעילות בינ”ה מאז שנת 2015, ולקח על עצמו את המשימה להוביל את חזון בינ”ה לטווח הארוך. זהו בית לתלמידי חכמים ברוח חילונית – יהודית – מתחדשת, ועסק בלימודי עומק בנושא חזון ומגילת העצמאות. נוטלים בו חלק אנשי רוח ומורים מהשורה הראשונה בבינ”ה.

הספר ‘מגילת העצמאות עם תלמוד ישראלי’ נכתב מתוך תפיסה כלל־ישראלית שאיננה מבקשת לנכס למגזר פוליטי זה או אחר את הטקסט המייסד של המדינה. הספר מציע ניתוח מדוקדק של כותבים והוגים – ללא הבדל דת, לאום או עמדה פוליטית. שמאל, ימין ומרכז, דתיים, חילוניים ומסורתיים, יהודים ולא יהודים – שחברו כאן יחד לדיון ענייני ונדיר מאין כמותו. זוהי הזמנה למסע אל עולם עמוק, עשיר ומרתק, המכיל את כל צופני הדי־אן־איי של מדינת ישראל.

בין הכותבים:

פרופ’ א.ב יהושע, קובי אוז, ד”ר רות קלדרון, סמי פרץ, ד”ר אריה אלדד, עודה בשאראת, אביבה, פרופ’ אסא כשר, ד”ר מריאנה רוח-מדבר שפירא, עמוס עוז, ד”ר יהודה יפרח, ד”ר רינה חבלין, קובי הוברמן, ד”ר מאיר בוזגלו, שחר אילן, שלי נויברגר, ד”ר אורית קמיר ועוד.

פעילויות נוספות:

בתי ספר

פעילויות לקבוצות בגן הבוטני

ילדי הגן ובית הספר היסודי מוזמנים למפגש בלתי אמצעי עם הטבע של הגן הבוטני בדרום תל אביב. הפעילות כוללת שלל חוויות: יצירה, שתילה, טאבון וסיור מונחה בין עצי הגן במהלכו נפגוש מיני צמחים שונים. תכנית מבית מחלקת חינוך בבינ”ה – התנועה ליהדות חברתית […]

קרא עוד…

לפרטים נוספים >>

כפתור שמוביל למספר וואצ אפ של הגיוסים 0526017766

מופעי קבלת שבת ישראלית

איך תחגגו את השבת? עם שירים עבריים ושירה מהמקורות, לשמוע ולשוחח על פרשת השבוע ולהתכנס יחד לאוירה קהילתית פתוחה ושמחה. או שאולי עם לימוד, שירה ופסנתר? הזמינו מופעים קהילתיים מבית בינ”ה – התנועה ליהדות חברתית […]

קרא עוד…

לפרטים נוספים >>

סיורים חברתיים לקבוצות

הסיורים החברתיים-היסטוריים של בינ”ה – התנועה ליהדות חברתית בדרום תל אביב, בחיפה ובבאר שבע מאפשרים מפגש בלתי אמצעי עם המציאות ולמידה משמעותית של סוגיות חברתיות וחינוכיות. מתאים לקבוצות, ארגונים ומוסדות שונים. […]

קרא עוד…

לפרטים נוספים >>

ערבי תרבות עברית

מיטב המרצות והמרצים, המוזיקאים והמוזיקאיות של בינ”ה התנועה ליהדות חברתית בהרצאות והופעות מרתקות סביב זהות יהודית ותרבות עברית-ישראלית. לאונרד כהן, אריק איינשטיין, מאיר אריאל ועוד – ישירו וינגנו פיטר רוט, יהלי סובול, דנה ברגר, אלון עדר ועוד. […]

קרא עוד…

לפרטים נוספים >>