בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

זה השם שלי | פרשת ‘שמות’

וְאֵ֗לֶּה שְׁמוֹת֙ בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֔ל הַבָּאִ֖ים מִצְרָ֑יְמָה אֵ֣ת יַעֲקֹ֔ב אִ֥ישׁ וּבֵית֖וֹ בָּֽאוּ׃ רְאוּבֵ֣ן שִׁמְע֔וֹן לֵוִ֖י וִיהוּדָֽה׃ יִשָּׂשכָ֥ר זְבוּלֻ֖ן וּבִנְיָמִֽן׃ דָּ֥ן וְנַפְתָּלִ֖י גָּ֥ד וְאָשֵֽׁר׃

השם של ספר שמות והפתיחה הכל כך מוכרת הזאת הם מהאהובים עלי בתנך. כמה יפה לפתוח ספר שמתאר את סיפור הולדתו של עם ישראל במשפט כל כך פשוט שאומר שני דברים: כך הכל התחיל ולאנשים האלו יש שמות: 

לאנשים הללו יש שמות- שם הופך את הכללי לפרטי, לא עוד אחד מאילו שירדו מצריימה, לא אחד מכ”ג יורדי הסירה, או מהל”ה או מששת המיליונים ואפילו לא מארבעה שנכנסו לפרדס, אלא איש אחד, קראו לו ראובן או גד, היה ואיננו עוד, פלא יחיד ומיוחד. 

במקום שרוצים למחוק את הפרט מוחקים את השם- נותנים לו מספר אישי או קוראים לו על פי תפקידו: איפה השומר כאן? הי נהגוס!, תקרא להוא שינקה כאן או איפה הג’ינג’י עם המפתחות. 

השמות הופכים את הסיפור של הקבוצה לאוסף של פרטים אשר לכל אחד מהם יש ערך בפני עצמו. לא סתם סיפור גירוש הילדים הפיליפינים גרר תשומת לב תקשורתית והתגייסות של רבים אשר לא עסוקים בנושא זכויות מהגרים במקרים אחרים. ברגע שהזרים הכלליים קיבלו שם ופנים של ילד, יסוד החמלה שבנו גבר על טיעונים רציונליים או על השקפות פוליטיות.

כך הכל התחיל- פתיחה אחרת שאהובה עלי במיוחד היא הפתיחה הלא פחות מוכרת של מגילת העצמאות-

“בארץ-ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית…

הפתיחה של ספר שמות מזכירה לנו שאמנם מארץ ישראל בנו אך העם היהודי קם בכל מיני מקומות בהם עיצב את דמותו הרוחנית – במצריים, במדבר, בבבל , בספרד , באירופה, באסיה באפריקה ובאמריקה. וכמה זכינו ששמות, רעיונות ומנהגים כה רבים הפכו את התרבות היהודית והישראלית שלנו למגוונת ומעניינת כל כך.

ולסיום: אני לא יכול לכתוב על אלה שמות מבלי להתייחס ליצירה הנפלאה של עלי מוהר ואריק אינשטיין ממונדיאל 90 שנושאת את אותו השם . אוסף שמות הגיבורים שחותמים את השיר (רובם המכריע כמובן מהפועל תל אביב ) מלמדים משהו על השמות השונים והמגוונים שהחלו אי שם במצריים והתגלגלו עד לאצטדיון בלומפילד כאן בארץ ישראל:

“רק עוד אדגיש את גדעון טיש את שפיגל שפיגלר שום וקיש
את גלזר סטלמך וסיני אברוצקי אלקולומברה
אמיגה הרשליקוביץ’
פרימו קסטרו בן ברוך וקיקו רחמינוביץ’
וגוגו מורדכוביץ’
ורוזנבוים ופייגנבוים
ואסיים בחודורוב
כן אסיים בחודורוב!

 

מאמרים נוספים: