בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

להביט במציאות ולהתחיל ללכת | פרשת ‘וישלח’

פרשת השבוע עוסקת שוב ביעקב אבינו, ומתארת באופן תהליכי ומורכב את ההתפתחות והשינוי שעוברת הדמות הזו, שבשמה הפכנו לעם, ולאחר תהליך ארוך ומורכב יצרנו כאן מדינה ריבונית ששמה ישראל.

לב הפרשה הוא המאבק של יעקב עם המלאך במעבר יבוק. יעקב נמלט מלבן חותנו אחרי שנים רבות של עבודה קשה, אחרי שלבן מרמה אותו ומנסה לשעבד אותו: “וַיִּבְרַח הוּא וְכָל-אֲשֶׁר-לוֹ, וַיָּקָם וַיַּעֲבֹר אֶת-הַנָּהָר”. אז, כאשר הוא מתכנן לחזור ארצה כנען, מתברר לו שאחיו עשיו, אותו אח שממנו לקח את הבכורה בנזיד עדשים, ואותו רימה במעשה הברכה של אביהם יצחק, הולך לקראתו ופניו למלחמה. “וַיָּשֻׁבוּ, הַמַּלְאָכִים, אֶל-יַעֲקֹב, לֵאמֹר:  בָּאנוּ אֶל-אָחִיךָ, אֶל-עֵשָׂו, וְגַם הֹלֵךְ לִקְרָאתְךָ, וְאַרְבַּע-מֵאוֹת אִישׁ עִמּוֹ”.

יעקב מפחד, העבר רודף אחריו. והוא עכשיו אדם נשוי בעל רכוש ואחריות רבה. הוא לא יכול לברוח יותר מגורלו: הוא מתארגן ובונה תכנית מסודרת למפגש / קרב עם עשיו אחיו. ואז, בלילה, כשהוא בשיא הלחץ: “וַיִּוָּתֵר יַעֲקֹב, לְבַדּוֹ” – בלילה לבד הוא מתחיל במסע לחצות את הנחל בדרך אל הארץ המובטחת, כמו סבו אברהם לפני דור. אז, בהפתעה, מופיע המלאך – “וַיֵּאָבֵק אִישׁ עִמּוֹ, עַד עֲלוֹת הַשָּׁחַר”. כל הלילה יעקב נאבק עם מלאך ה’. נאבק עם עצמו. במאבק עם עברו, בהתמודדות עם הפחד. בניסיון להיות אדם שלם שמישיר מבטו אל מול האתגר, ובתבונה וכנות לוקח אחריות.

הוא מצליח במאבק. מאבק עד היסוד. הוא רואה במאבק את אלוהים, את מצפונו או את אישותו – רואה אותם פנים אל פנים, ועומד בזה. ובעלות השחר אומר המלאך: “וַיֹּאמֶר, לֹא יַעֲקֹב יֵאָמֵר עוֹד שִׁמְךָ–כִּי, אִם-יִשְׂרָאֵל:  כִּי-שָׂרִיתָ עִם-אֱלֹהִים וְעִם-אֲנָשִׁים, וַתּוּכָל”. יעקב מצליח לצאת מהמקום המתעכב, המרמה, המשתעבד, הנמנע מעימות. הוא מתייצב לקרב והוא ינצח. הצרות עוד לא נגמרו, אבל יעקב הוא אדם אחר. אדם ישר, ומנהיג שיכול לשררה. לקראת החזרה ארצה יעקב מתייצב במלוא קומתו קוממיות.

“פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש שהוא עם ומתחיל ללכת”, כך שר שלמה ארצי למילותיו של אמיר גלבוע. כך אולי הרגיש יעקב – ישראל בבוקר ההוא. “וַיִּזְרַח-לוֹ הַשֶּׁמֶשׁ, כַּאֲשֶׁר עָבַר אֶת-פְּנוּאֵל”. כך אולי הרגישו לוחמי הפלמ”ח שפרצו את הדרך לירושלים, וכך חשו המעפילים שהגיעו אל חופי מפרץ חיפה. האם אנו מרגישים כך היום? האם המנהיגות שלנו, הישראלית, מישירה מבט אל המציאות? האם אנחנו מתייצבים למבחן באמת, פנים אל פנים, בכנות?

שר אחד מתפטר, השני מתקפל ואנו מביטים במסך הקטן ושואלים: האם אלו מנהיגיך ישראל? שבת שלום.


ערן ברוך הוא מנכ”ל בינ”ה.

מאמרים נוספים: