העם היהודי תמונת מצב – שבוע התפוצות | מערך שיעור תשפ"ב לתלמידי על יסודי
העם היהודי: תמונת מצב תשפ"ב
מערך שיעור תשפ"ב לתלמידי על יסודי
מיועד לגילאים:תיכון | קהל היעד: כיתות י'-יב'
קבלו טעימה ממערך השיעור:
מטרות
התלמידים ילמדו ויכירו את המושג עמיות יהודית
התלמידים ייחשפו לתמונת מצב עדכנית של דמוגרפיית העם היהודי בעולם.
התלמידים יעמיקו בנושא האתגרים העומדים בפני העם היהודי כיום
התלמידים ידונו בשאלת חשיבות הקשר שבין יהדות התפוצות לבין ישראל
משך הפעילות:כשעה וחצי / 90 דק'
רציונל:
כחלק משבוע התפוצות בישראל נרצה לנסות ולחבר את התלמידים לקהילות היהודיות ברחבי העולם.
במהלך המפגש נתעדכן יחד בנושא הדמוגרפיה היהודית, גורמים ונתונים שונים אשר יאפשרו לתלמידים ראייה רחבה יותר על העם היהודי הפרוס ברחבי הגלובוס ויסייע להם להבין איך הם חלק בשרשרת המשמעותית הזו.
מהלך
על מנת להתחיל, בואו ננסה לשאול – מיהו יהודי? ננסה לעורר את הדיון ולשאול את התלמידים: מה "עושה" אדם ליהודי או לחלופין מהי היהדות?
ננסה למפות את העם היהודי ולרדת לפרטים מעניינים הנוגעים גם לחיינו כאן?
להורדת המערך מלאו פרטים
לחצו על הקישור שיופיע לאחר השליחה
*המערך מנוסח ברובו בלשון זכר מטעמי נוחות, אך מיועד לכל המינים ומגדרים.
חג השבועות מזוהה מזה שנים רבות עם מנהג ה"תיקון" אשר זוכה לפרשנויות רבות, מלימוד תורה ועד לעיסוק בתיקון חברתי. בסדנה נדבר על המושג ״תיקון״ בהקשר של העם הנבחר – ננסה לקשר בין מושג התיקון לבין המשימה שהוטלה על עם ישראל להיות עם סגולה. סדנה זו מתחברת למסורת של תיקון ליל שבועות ומבקשת לבחון עם התלמידים מהו התיקון שהיינו רוצים להביא בימינו – בחיינו האישיים, בבית הספר ובחברה כולה. באמצעות מתודות חווייתיות מגוונות, יוזמנו התלמידים לבחון אילו דברים הם היו מעוניינים לתקן ומה ביכולתם לעשות כדי להביא את התיקון המיוחל. […]
אחד המושגים הכי חשובים (ומעורפלים) בשיח הישראלי של השנים האחרונות, הוא הממלכתיות. המערך הבא לא מלמד "מה זו ממלכתיות" כהגדרה יבשה, אלא שואל: מה מחזיק חברה מגוונת יחד, אם בכלל? ומה אני חייב לאנשים שחיים איתי באותה מדינה – גם כשאנחנו לא מסכימים, לא מכירים, ולפעמים אפילו לא אוהבים אחד את השני?
הנושא רלוונטי במיוחד עכשיו, אחרי שנים של שסע עמוק, מלחמה, ומשבר לכידות.
[…]
פרק הזמן בשנה החינוכית מגיע לתהליך הסיכום ולקראת הפרידות של הקיץ/ של סוף שנת י"ב.
בעיתוי כמעט מושלם לוח השנה העברי מזמן לנו אפשרות של התבוננות לאחור ועיבוד הביכורים האישיים, כיתתיים, לימודיים וחברתיים שלנו.
במערך שיעור זה נעסוק במושג "ביכורים", נזכיר את הקשרו לסיפור המקראי ונשתף בהזדמנויות, בחוויות המשותפות ובתהליכים השונים שעברנו השנה. […]
כחלק משבוע התפוצות בישראל נרצה לנסות ולחבר את התלמידים לקהילות היהודיות ברחבי העולם.
במהלך המפגש נתעדכן יחד בנושא הדמוגרפיה היהודית, גורמים ונתונים שונים אשר יאפשרו לתלמידים ראייה רחבה יותר על העם היהודי הפרוס ברחבי הגלובוס ויסייע להם להבין איך הם חלק בשרשרת המשמעותית הזו. […]