“מדינת ישראל תהא” | מערך שיעור להיכרות עם מגילת העצמאות
“מדינת ישראל תהא” | מערך שיעור להיכרות עם מגילת העצמאות
מיועד לגילאים:תיכון | זמן: שעה וחצי
קבלו טעימה ממערך השיעור:
מטרות
היכרות ראשונה עם מגילת העצמאות וערכיה
היכרות עם כלים פרשניים יסודיים והחלתם על מגילת העצמאות כטקסט הנתון לפרשנות
פתיחה אישית
בכדי לחבר את המשתתפים לרציונל העיסוק במגילה וחשיבותה נפתח במתודה אישית שתגביר גם את ההיכרות והאינטימיות בקבוצה. נחלק למשתתפים דפים ונבקש מכל אחד שיספר על עצמו בחמישה משפטים. כשיסיימו נשאל מי מעוניין לשתף, אם יש זמן נשמע מכולם. נדגים כי כל אחד בחר לספר על עצמו בדרך אחרת המשקפת את ערכיו, תחומי השייכות שלו ונטיותיו האישיות. למשל, אחד בחר להתחיל בתחביבים שלווהשני בלתאר את ביתו. האחד סיפר על העיר בו הוא גר והשני דווקא התמקד באחיו ואחיותיו. במחקרים שנעשו על סיפורי חיים (לדוגמא של ד”ר שרית ברזילאי) נמצא כי במשפט הראשון של סיפור החיים גלומות הנחות יסוד וערכים משמעותיים שמעידים על המצוי בליבו של המספר ובבסיס תפיסתו העצמית. נדגיש אמירה זו דרך קריאת הקטע הבא:
“נניח שאתה רוצה לספר סיפור על בחורה אחת מנהריה, מתילדה, שנודע לה כי ביוון יש לה בת דוד אשר עד כה לא ידעה על קיומה. נניח שגם בת הדוד שמה מתילדה. ונניח שמתילדה מנהריה מחליטה לנסוע בספטמבר ליוון כדי לפגוש את קרובתה. אבל מה בא בהתחלה? מתילדה קמה בבוקר? מתילדה בסוכנות הנסיעות?…”
……
להורדת המערך המלא מלאו את פרטיכם
לחצו על הקישור שיופיע לאחר השליחה
*המערך מנוסח ברובו בלשון זכר מטעמי נוחות, אך מיועד לכל המינים ומגדרים.
“תיקון ליל שבועות” מתייחס לשבר הגדול שקרה בעת מתן התורה. בני ישראל בנו עגל זהב בעת שמשה עלה לרגל קבלת התורה. על כן, נהוג שלא לישון כל הלילה וללמוד תורה. אירוע זה הוא מהשברים הגדולים בתולדות העם. אם את אחד השברים הגדולים של העם היהודי המתוארים במקרא היה ניתן לתקן, קל וחומר שאת שברינו האישיים והחברתיים נוכל לתקן גם כן!
[…]
אחרי השביעי באוקטובר, העם התאחד בקלות. עם זאת, עדיין נדמים שברים שונים אשר ממשיכים לאפיין את החברה שלנו. האם תקווה ישראלית כוללת את כל חלקי החברה? מה כל אחד יכול לעשות למען אחדות בחברה שלנו? מערך חדש לתיכון ולחטיבת הביניים. […]
פרק הזמן בשנה החינוכית מגיע לתהליך הסיכום ולקראת הפרידות של הקיץ/ של סוף שנת י”ב.
בעיתוי כמעט מושלם לוח השנה העברי מזמן לנו אפשרות של התבוננות לאחור ועיבוד הביכורים האישיים, כיתתיים, לימודיים וחברתיים שלנו.
במערך שיעור זה נעסוק במושג “ביכורים”, נזכיר את הקשרו לסיפור המקראי ונשתף בהזדמנויות, בחוויות המשותפות ובתהליכים השונים שעברנו השנה. […]
כחלק משבוע התפוצות בישראל נרצה לנסות ולחבר את התלמידים לקהילות היהודיות ברחבי העולם.
במהלך המפגש נתעדכן יחד בנושא הדמוגרפיה היהודית, גורמים ונתונים שונים אשר יאפשרו לתלמידים ראייה רחבה יותר על העם היהודי הפרוס ברחבי הגלובוס ויסייע להם להבין איך הם חלק בשרשרת המשמעותית הזו. […]