"שיפה ושונה תהא השנה" | מערך שיעור לתחילת שנה לגילאי יסודי
"שיפה ושונה תהא השנה" | מערך שיעור לתחילת שנה לגילאי יסודי
מיועד לגילאים: כיתות יסודי| זמן: שעה | ציוד: מערך שיעור
מטרות
יצירת שיח כיתתי על איך נערכים לשנה כשרב בה הנסתר על הגלוי. הזדמנות להציף חששות, תסכולים ותחושות פחות נעימות שהתלמידים מגיעים עמם.
בחינה משותפת לאילו שינויים נמצאים בשליטתי ואילו לא. עידוד ראיית שינוי לא רק כגורם מפריע אלא גם כהזדמנות להתחדשות.
מתן עזרה לתלמידים ולמורה במציאת הדברים החיוביים שאינם משתנים ושניתן לבנות עליהם גם בתקופה של שינוי.
מהלך
נפתח בכמה מילים על "הפיל שבחדר" ונספר על נושא השיעור- אנו פותחים שנה אחרי מחצית קודמת וחופשת קיץ שונות מאוד ממה שאנו מכירים ומצפים. גם שנת הלימודים שזה עתה נפתחה, מלאה בחוסר ודאות כך שקשה לנו לתכנן דברים לטווח ארוך וייתכן והתלמידים (והמורים) מרגישים תסכול של ממש, עד כדי שההתרגשות הרגילה של פתיחת השנה הוחלפה באדישות. אף על פי כן, כולנו כאן, פותחים כיתה חדשה ושנה חדשה שתביא איתה הרפתקאות חדשות, גם אם קשה לנו לדמיין זאת כעת וגם אם הן תהיינה שונות מאוד ממה שהיינו מצפים.
להורדת מערך השיעור מלאו את פרטיכם
לחצו על הקישור שיופיע לאחר השליחה
*המערך מנוסח ברובו בלשון זכר מטעמי נוחות, אך מיועד לכל המינים ומגדרים.
חג השבועות מזוהה מזה שנים רבות עם מנהג ה"תיקון" אשר זוכה לפרשנויות רבות, מלימוד תורה ועד לעיסוק בתיקון חברתי. בסדנה נדבר על המושג ״תיקון״ בהקשר של העם הנבחר – ננסה לקשר בין מושג התיקון לבין המשימה שהוטלה על עם ישראל להיות עם סגולה. סדנה זו מתחברת למסורת של תיקון ליל שבועות ומבקשת לבחון עם התלמידים מהו התיקון שהיינו רוצים להביא בימינו – בחיינו האישיים, בבית הספר ובחברה כולה. באמצעות מתודות חווייתיות מגוונות, יוזמנו התלמידים לבחון אילו דברים הם היו מעוניינים לתקן ומה ביכולתם לעשות כדי להביא את התיקון המיוחל. […]
אחד המושגים הכי חשובים (ומעורפלים) בשיח הישראלי של השנים האחרונות, הוא הממלכתיות. המערך הבא לא מלמד "מה זו ממלכתיות" כהגדרה יבשה, אלא שואל: מה מחזיק חברה מגוונת יחד, אם בכלל? ומה אני חייב לאנשים שחיים איתי באותה מדינה – גם כשאנחנו לא מסכימים, לא מכירים, ולפעמים אפילו לא אוהבים אחד את השני?
הנושא רלוונטי במיוחד עכשיו, אחרי שנים של שסע עמוק, מלחמה, ומשבר לכידות.
[…]
פרק הזמן בשנה החינוכית מגיע לתהליך הסיכום ולקראת הפרידות של הקיץ/ של סוף שנת י"ב.
בעיתוי כמעט מושלם לוח השנה העברי מזמן לנו אפשרות של התבוננות לאחור ועיבוד הביכורים האישיים, כיתתיים, לימודיים וחברתיים שלנו.
במערך שיעור זה נעסוק במושג "ביכורים", נזכיר את הקשרו לסיפור המקראי ונשתף בהזדמנויות, בחוויות המשותפות ובתהליכים השונים שעברנו השנה. […]
כחלק משבוע התפוצות בישראל נרצה לנסות ולחבר את התלמידים לקהילות היהודיות ברחבי העולם.
במהלך המפגש נתעדכן יחד בנושא הדמוגרפיה היהודית, גורמים ונתונים שונים אשר יאפשרו לתלמידים ראייה רחבה יותר על העם היהודי הפרוס ברחבי הגלובוס ויסייע להם להבין איך הם חלק בשרשרת המשמעותית הזו. […]