בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

חמש שאלות שכדאי לשאול כדי ליצור קבלת שבת משמעותית

קבלת שבת היא כפי הנראה הטקס היהודי המסורתי הפופולרי, המוכר והנחגג ביותר בישראל. בניגוד לברכות המבורכות בו – על הנרות, היין והלחם – הטקס הסובב אותן אינו נכלל במצוות היהדות, ומתוך כך התאפשרה לאורך השנים מסגרת גמישה מאוד, משתנה תדיר, של אפשרויות לציין אותו. המגוון האדיר של משמעויות, טקסטים, שירים, מנהגים ומסורות שהתפתחו סביב קבלת השבת, יכולים להעיד על המשמעות של עצם קיום הטקס השבועי הזה – התכנסות משפחתית או קהילתית, הזדמנות לנוח לרגע מהמירוץ היומיומי ולהתפנות לעיסוק בדברים שחורגים ממנו. 

איך עושים את זה? מאיפה מתחילים? איך יודעים מה נכון, מה מתאים? אין באמת חוקים כמובן, אך לצורך ההתחלה ריכזנו עבורכם כמה שאלות מפתח עם הצעות, בתקווה שיפתחו את התאבון.

+

ואת החוברת “ארמון בזמן” שלנו בעריכה חדשה כבר הורדת?

עם מי אני רוצה לערוך את קבלת השבת?

האם מתאים לי להכניס את סוף השבוע יחד עם משפחה? חברים? שכנים? כדאי לבחור משתתפים שמוכנים להתנסות בטקס קצת אחר. לשותפים משתפי פעולה, אפשר להאציל סמכויות: לבקש ממי שנראה מתאימ.ה למשימה להכין מראש קטע קריאה מתוך ספר שהיא אוהבת, שיר שמתחבר אצלו לערב שישי, או לכתוב משהו משמעותי על השבוע שהיה או על משמעות השבת עבורה. אין מדובר בדרשת בר מצווה, אפשר גם לכתוב שני משפטים או פיסקה קצרה. ריבוי קולות בטקס יכול רק להעשיר אותו ולהעצים את תחושת השותפות והקהילתיות.

קבלת שבת - בינה התנועה ליהדות חברתית

מה החלק שהכי חשוב לי לשים במרכז הטקס?

קבלת השבת יכולה לעסוק בדברים רבים – היא יכולה להעניק הזדמנות לסכם את השבוע החולף ולאחל ולברך לקראת השבוע הבא, להתכנסות משפחתית או קהילתית מקרבת ונעימה, חיבור לטקסטים ומסורות מן היהדות ומתרבויות שונות, העמקה במושגי הקדושה והחול בחיינו, ועוד ועוד. כדאי לשבת רגע, לחשוב ואפילו לכתוב: מהי הסיבה שחשוב לי לקיים קבלת שבת? מה הכי חשוב? מה די חשוב? וגם – מה אני לא רוצה שיהיה בטקס שלי? למשל, אולי אני רוצה להדליק נרות אבל לא מעוניינת לברך עליהם? אולי אני רוצה להתמקד בשירים ישראליים עכשוויים, אבל יש רק תפילה אחת שעליה לא אוותר? מתוך התובנות הללו, ניתן לתכנן טקס שיהיה מותאם לצורך ולמטרה שלכם. 

קבלת שבת - בינה התנועה ליהדות חברתית

באילו טקסטים ושירים להשתמש?

אין חוקים – הכל הולך, כל עוד זה משמעותי עבורכם. התרבות היהודית מציעה אין ספור טקסטים שנוגעים לקבלת השבת ולמחזוריות השבוע – מנוסח הסידור המסורתי, דרך “שיר ליל שבת” של יהודה עמיחי ו”חמדה” של דליה רביקוביץ’, ועד “יום שישי את יודעת” של להקת בנזין. אנחנו ממליצים בחום לשלב גם שירים שניתן לשיר אותם, כאלה שכל המשתתפים מכירים, וכמובן שאם יש נגניות ונגנים בקהל, מה טוב! על מנת להישאר ממוקדים בזמן בחירת השירים, שווה לחשוב על התוכן שהחלטנו לשים במרכז בסעיף הקודם, ולחפש טקסטים שנוגעים אליו.

מה למשל?

השיר “מודה אני” הוא דרך נעימה ושקטה להביע תודה על מה שחלף ועל מה שיש כעת. זה שיר טוב לערוך לפניו או אחריו סבב בין המשתתפים של הוקרת תודה על הקיים, בעל פה או בכתב.

הצעה יותר מסורתית היא הניגון המוכר “לכה דודי” של רבי שלמה הלוי, שיש לו מנגינות רבות ואפשר ממש להיכנס איתו לקצב משותף של שירה, ריקוד ותיפוף על השולחן! זו יכולה להיות חוויה מקרבת ושוברת-קרח, שמרימה את האווירה. יש לזכור שלא רק תוכן הטקסטים משנה, אלא האופן שבו אנחנו מביעים אותם. מוזיקה, שירה וריקודים הם דרך בטוחה ליצירת קירבה ואווירה אחרת.

למיטיבי לכת, אפשר לקחת ניגונים ושירי שבת מוכרים ולערוך שינויים במילים כך שיתאימו לתפישת העולם, להווי המשפחתי או לאירוע הספציפי שאותו חוגגים בשבת מסויימת.

קבלת שבת - בינה התנועה ליהדות חברתית

על מה לברך?

בקבלת השבת המסורתית, נהוג לברך על היין, על החלה ועל הנרות. לכל אחת מהברכות נכתבו תילי-תילים של פרשנויות, אלטרנטיבות והסברים שמנסים להגיע לעומק שמאחורי המנהג הסמלי. כדאי לערוך חיפוש קצר ולהבין האם וכיצד הברכות מתחברות לרוח ולתוכן שאנחנו מבקשים ליצור. גם כאן, אין חוקים והכל בהתאם לרצון ולמוקד הטקס: אפשר להשתמש בברכות כפי שהן, לברך בנוסחים אחרים שמצאנו או כתבנו בעצמנו, לברך על דברים אחרים שמשמעותיים יותר עבורנו, לברך אחד על השנייה או לא לברך כלל. 

מה למשל?

אם תבחרו להשתמש בברכות המסורתיות, ישנם שירים שניתן להקריא לאחר הברכה – למשל: “אימי, זכרונה לברכה” של ביאליק, או “קידוש” של זלדה, שמביאים זוית חדשה, אחרת ומאוד אנושית על הקידוש, מתוך עולמם של מי שהגיעו עמוק מתוך המסורת והדת והצליחו להאיר אותה, כל אחד בדרכו, באופן יפהפה ומחובר לחייו.

אפשרות נוספת שאינה שואבת מן המקורות, היא שיושבי השולחן יברכו זה את זה: אפשר לעשות סבב במעגל ובו כל אחד מברך את מי שלצידו או מישהו לבחירתו; אפשר לכתוב ברכות על פתקים וכל אחד שולף פתק ברכה, מקריא ומקדיש אותה לאחד מיושבי השולחן. הברכות יכולות להיות כלליות, או ברכות לכבוד השבת הקרובה, ברכות לתקופה זו בחיים, לקראת שינוי גדול שעומד בפני המשתתפים, ועוד – כיד הדמיון הטובה!

קבלת שבת, שבת

מה תפקיד הקהל?

מכיוון שכבר שברנו את התבנית המסורתית ויצאנו מאזור הנוחות, כדאי מאוד להעצים את התחושה השיתופית דרך הפעלת הקהל, שכבר התכונן מראש לערב לא שגרתי.

אפשר לעשות סבב שיתוף של סיכום השבוע שהיה, או איחולים לעצמי וליושבי השולחן לקראת סוף השבוע. מיטיבי לכת יכולים לשלב את האיחולים והסיפורים במשחקי פנטומימה או “תופסים קו”. אם יש ילדים בתמונה, אפשר לתת להם להמחיז סיפור מחייהם, או את אחד הטקסטים או השירים שייקראו סביב השולחן. אפילו חלוקת הטקסטים להקראה בין יושבי השולחן השונים, בדומה לנהוג בליל הסדר למשל, יכול ליצור ערנות גדולה יותר ותחושת שותפות. 

קבלת שבת - בינה התנועה ליהדות חברתית

ואם הערב היה מוצלח, ואם הצלחתם ליצור טקס משמעותי עבור משתתפיו, ואם יצאתם בתחושה שקרה כאן משהו מיוחד, נעים, קהילתי, שתרצו לעשות שוב – בקשו מכל אחת מהמשתתפות שלפעם הבאה, תביא משהו משל עצמה! אין גבול לאן טקסים קהילתיים ומשפחתיים יכולים להגיע, והדבר תלוי אך ורק במשתתפים ובמשתתפות. מרגישים שעליתם על משהו טוב? שתפו אותנו בטקסטים, ברעיונות, בסידור השולחן, בסדר הברכות, ובכל דבר שנראה לכם שכדאי להפיץ הלאה!

ואת חוברת קבלת שבת שלנו כבר הורדת?

חוברת קבלת שבת

 

מאמרים נוספים: