בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

יתרו במתחם חיסוני הקורונה של קופת חולים | פרשת יתרו

בתוך הימים השחורים שאנו נמצאים בהם, כאשר הדיווחים על מספרי המתים עולים בכל יום ורבים מאיתנו נפרדים תוך בדידות וסבל מקרובינו האהובים, מסתתרת תקווה בדמות מבצע החיסונים הנרחב והמוצלח לעת עתה שמדינת ישראל מובילה בזכות מערכת הבריאות הציבורית המקצועית והשוויונית שלנו. שיחה עם חברי שמעבר לים מזכירה לי עד כמה דבר זה לא מובן מאליו. ידידי האמריקאים, גם כאלו שבקבוצות סיכון, יכולים בשלב זה רק לחלום על קבלת חיסון. שלא לדבר על עשרות המיליונים החיים ללא ביטוח רפואי אשר גם ביום בו יזדקקו לטיפול הם לא יקבלו אותו, משום שאף אחד לא ישלם על כך. נסו לחפש בגוגל את מילת החיפוש “Vaccine” (חיסון) ותגלו שמדינת ישראל מופיעה בכותרת כל עיתון או אתר רציני המסקר את נושא הבריאות העולמית.

מה לזה ולפרשת השבוע שלנו? בלב ליבה של פרשת יתרו מופיע הפסוק הבא:

וְעַתָּ֗ה אִם־שָׁמ֤וֹעַ תִּשְׁמְעוּ֙ בְּקֹלִ֔י וּשְׁמַרְתֶּ֖ם אֶת־בְּרִיתִ֑י וִהְיִ֨יתֶם לִ֤י סְגֻלָּה֙ מִכָּל־הָ֣עַמִּ֔ים כִּי־לִ֖י כָּל־הָאָֽרֶץ (שמות י”ט, פסוק ה’).

המילה סגולה מוזכרת בתנ”ך מספר פעמים כמתארת את ייחודו של עם ישראל וחוזרת פעמים רבות במדרש ובספרות היהודית כולה במשמעות של אוצר או דבר ייחודי ויקר.

אז מה זה אומר עלינו היהודים? מה זה אומר להיות עם סגולה? מה זה אומר להיות האוצר המיוחד בין כל העמים? האם זה מקנה לנו זכויות מיוחדות? הגנה מיוחדת? האם זאת תיבה סגורה שאיש לא יכול לבוא בה? האם נולדנו לתוך תיבת האוצר האלוהית ומקומנו בה מובטח – או שמא עלינו לעשות משהו על מנת לשמור את ערכו של האוצר? האם היותנו עם סגולה הוא דבר הניתן לנו ומובטח לנו לעד או שעלינו לפעול בעולם כיחידים וכעם על מנת להמשיך ולהיות עם סגולה? נדמה לי שהתשובות לחלק מהשאלות הללו מסתתרות בפרשת יתרו עצמה:

כבר בשם הפרשה אנו מבינים שתיבת עם הסגולה שלנו היא תיבה פתוחה , פתוחה להכניס שותפים וקרובים, ללמוד מחוכמתם של עמים רבים וליישם את ניסיונם – יתרו כהן מדיין, אינו יהודי ולא משתייך באופן מולד לעם הסגולה אך הפרשה הנושאת את שמו דואגת להזכיר לנו שמי שנתן למשה את אחת העצות הניהוליות החשובות הוא הכהן המדייני-

וְאַתָּ֣ה תֶחֱזֶ֣ה מִכָּל־הָ֠עָם אַנְשֵׁי־חַ֜יִל יִרְאֵ֧י אֱלֹהִ֛ים אַנְשֵׁ֥י אֱמֶ֖ת שֹׂ֣נְאֵי בָ֑צַע וְשַׂמְתָּ֣ עֲלֵהֶ֗ם שָׂרֵ֤י אֲלָפִים֙ שָׂרֵ֣י מֵא֔וֹת שָׂרֵ֥י חֲמִשִּׁ֖ים וְשָׂרֵ֥י עֲשָׂרֹֽת (שמות י”ח פסוק כ”א).

עצה שיש בה גם התייעלות שלטונית וגם סימון ערכי – על מנת לשלוט צריך מערכת פקידות נאמנה אך נאמנות לא מספיקה, בעלי השררה צריכים להיות יראי אלהים ואנשי אמת ושנאי בצע- כאלה שלא נאמנים לשליט אלא לקוד האתי של משרתם ולמוסר האלוהי הכללי.

לעמדה זאת מתקבל חיזוק מדברי רבי מאיר בתלמוד הקובע:

שאפילו עובד כוכבים ועוסק בתורה הרי הוא ככהן גדול (בבלי, סנהדרין, נ”ט ע”א).

כלומר הסגולה איננה מולדת אלא נרכשת – אדם הלומד בתורה ונכנס אל תוך המוסר שבה לא רק שנחשב כחלק מעם הסגולה אלא אפילו ככהן גדול.

בריאות, שבת, שוויון זכויות, פרשת השבוע, פרשת שבוע, פרשת יתרו, ניר ברוידא, חיסוני קורונה, חיסונים

וכמובן שלא ניתן לקרוא בפרשת יתרו ולא להתייחס לעשרת הדיברות המופיעות בה ובמרכזן כמובן מצוות השבת- וְי֙וֹם֙ הַשְּׁבִיעִ֔֜י שַׁבָּ֖ת ׀ לַיהוָ֣ה אֱלֹהֶ֑֗יךָ לֹֽ֣א־תַעֲשֶׂ֣֨ה כָל־מְלָאכָ֡֜ה אַתָּ֣ה ׀ וּבִנְךָֽ֣־וּ֠בִתֶּ֗ךָ עַבְדְּךָ֤֨ וַאֲמָֽתְךָ֜֙ וּבְהֶמְתֶּ֔֗ךָ וְגֵרְךָ֖֙ אֲשֶׁ֥ר בִּשְׁעָרֶֽ֔יךָ (שמות כ’, פס’ י).

השבת, אותה זכות סוציאלית חשובה כל כך שהביאה התורה לעולם לא ניתנה רק לך איש הסגולה היושב על כיסא זהב על מנת שהגויים יעבדו אותך וישרתו אותך. בדיוק ההיפך: הסגולה היא המעשה הסוציאלי עצמו אשר מחייב את השוויון ביום המנוחה לכולם.

לציווי הזה יש מקבילה בספר דברים – וְי֙וֹם֙ הַשְּׁבִיעִ֜֔י שַׁבָּ֖ת ׀ לַיהוָ֖ה אֱלֹהֶ֑֗יךָ לֹ֣א תַעֲשֶׂ֣ה כָל־מְלָאכָ֡ה אַתָּ֣ה וּבִנְךָֽ־וּבִתֶּ֣ךָ וְעַבְדְּךָֽ־וַ֠אֲמָתֶךָ וְשׁוֹרְךָ֨ וַחֲמֹֽרְךָ֜ וְכָל־בְּהֶמְתֶּ֗ךָ וְגֵֽרְךָ֙ אֲשֶׁ֣ר בִּשְׁעָרֶ֔יךָ לְמַ֗עַן יָנ֛וּחַ עַבְדְּךָ֥ וַאֲמָתְךָ֖ כָּמֽ֑וֹךָ (דברים ה’, פס’ י”ד).

ספר דברים לא משאיר מקום לספק- השבת הזאת נוצרה למען ינוח עבדך ואמתך כמוך– לך, מי שנולד לתוך תיבת האוצר של עם הסגולה איננו דואגים, אתה תמצא את הזמן לנוח. אבל אנו מחייבים אותך לסגור את המפעל שלך בשבת למען ינוחו כל האחרים. הזכויות החברתיות המתקדמות של בני ובנות ישראל אינן מולדות ואינן מובנות מעליהן- על בני ישראל לדאוג שיתקיימו על מנת לקיים שוויון זכויות מלא (מגילת העצמאות) לכל אדם הנברא בצלם. ערכי עם הסגולה של פרשת יתרו מביטים עלינו מתוך מתחם חיסוני הקורונה של קופת חולים: שם לוקחים מספר ומחכים בתור זה לצד זאת- יהודי וערבי, עני ועשיר חילוני וחרדי על מנת לקבל חיסון שפותח בחברה גרמנית או אמריקאית, על ידי מדענים בני ובנות עמים רבים, משום שזוהי זכותם הטבעית. הקריאה בשבת זאת מפרשת יתרו היא הזדמנות טובה להיזכר שדבר זה לא ניתן לנו במתנה ועלינו לפעול יום יום על מנת שמערכת הבריאות שלנו תישאר ציבורית ושוויונית ושערכיה ייושמו גם במערכות אחרות.

רק כך נוכל להיקרא עם סגולה.

__

ניר ברוידא הוא סמנכ”ל בינ”ה

מאמרים נוספים: