בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

ברכת נשיא המדינה ראובן ריבלין לרגל עשור לישיבה החילונית ו-20 שנה לבינ”ה

ירושלים, ה׳ שבט תשע״ו

15 בינואר 2016

מכובדי חברי ארגון בינ״ה,

אני שמח לברך אתכם לרגל שנת העשרים לארגונכם, שהיא גם שנת העשור להקמת הישיבה החילונית בת״א.

עד לפני עשור, המונח ׳ישיבה חילונית׳ היה כמעט בלתי נתפס. השנים שחלפו לימדו אותנו שהחזון הנועז הפך למציאות, והאגדה קיבלה תוכן ממשי. בעולם גלובלי בו כל אחד יכול לנטוש את זהותו ולהיות אזרח העולם, יהודים רבים, צעירים ברובם, שואלים את עצמם מה משמעות קיומנו כעם. רבים רואים בנו חברה המבוססת על עבר אתני משותך או על עובדת לידתנו כיהודים. אחרים מנסים לצייר אותנו כעם המבוסס על ״זהות שלילית״: על חווית השואה וזכרונה, או על מלחמה באנטישמיות ובשנאת האחר.

האמת היא שלא אלו ולא אלו עמדו על סודו של העם היהודי. לאחרונה מרבים לדבר על ״העמיות היהודית, או בביטוי האנגלי “Jewish Peoplehood״. ״העמיות היהודית״ מדגישה לא רק את מוצאנו המשותף או את זהותנו השלילית אלא גם את מחויבותנו לחיים יהודיים מלאים וערכיים יותר. יהדותנו אינה נבנית ממה אנחנו לא, אלא ממה אנחנו כן. השאלה המחנה אותנו בחיינו אינה ״למה אני יהודי״ או ״מיהו יהודי״ אלא ״כיצד אני חי את חיי כיהודי?״.

הגדרתם של החיים היהודים המלאים נתונה לנו, כיחידים המגדירים בעצמנו את צורת החיים היהודית שלנו, ובוחרים בה מתוך מרחב עמוק ומקיף של תרבות יהודית, שיג ושיח עם המסורת היהודית לדורותיה והיכרות עמוקה עם מכלול רבדיה. ארגון בינ״ה והישיבה החילונית לימדו אותנו כי ארון הספרים היהודי הוא עשיר, פתוח ונגיש לכל, וכל שעלינו לעשות הוא לפתוח את הארון הזה ולהאיר מתוכו את יהדותנו שלנו כבחירה שתשתלב במארג של זהויות יהודיות רבות ומגוונות.

אני מודה לכם על פעולתכם ארוכת השנים בהובלת ראשי הארגון ומייסדיו, וכן לכל שותפיכם לאורך הדרך, שפעלו לפתיחת משכנכם החדש בגני הטבע. הצלחתכם היא הצלחתנו, ומי יתן ובעזרתכם יעמיק הקשר בין העם למורשתו.

ברוכים תהיו,

ראובן (רובי) ריבלין

מאמרים נוספים: