בינה בפייסבוק בינה באינסטגרם צרו קשר עם בינה במייל

אמנות הפיתוי של תמר אשת ער | פרשת ‘וישב’

שני סיפורי פיתוי יש לנו השבוע. האחד הוא ניסיון אשת פוטיפר לפתות את יוסף הצדיק. הניסיון נכשל ויוסף לא מתפתה, אבל נענש ונזרק לכלא. אבל הסיפור המעניין והמוכר פחות בפרשה השבוע הוא סיפור יהודה ותמר. יש כאן שוב פיתוי, הפעם ניסיון שהצליח. הסיפור מגיע בסוף הפרשה, כנראה בזיקה למעשה החסד של יהודה שדמותו מוארת כאן בסיפור נוסף. זהו סיפור מורכב, מעניין ואקטואלי. אולי אחד מסיפורי הגבורה הנשית הנועזים והקדומים בתרבות האנושית.

האישה שפרצה מוסכמות וזכתה לחסד

תמר נישאת לער בנו הבכור של יהודה. כאשר הוא נפטר היא נמסרת לאח אונן, לפי מסורת הייבום לפיה אם אישה מתאלמנת, על אחיו של הנפטר לשאת אותה לאישה. אונן לא רוצה בן מתמר והוא משחית את זרעו לריק כמתבקש משמו. אונן נהרג בחטאו ואז שולח יהודה את תמר לבית אביה עד שיגדל שֵׁלָה, בנו השלישי של יהודה, וייבם אותה שוב.

הזמן עובר וזה לא קורה, תמר נותרה אלמנה צעירה ועגונה בבית אביה. תמר מסרבת לקבל את הדין, היא מבינה שהיא צריכה “לחשוב מחוץ לקופסא”: ” וַתָּסַר בִּגְדֵי אַלְמְנוּתָהּ מֵעָלֶיהָ, וַתְּכַס בַּצָּעִיף וַתִּתְעַלָּף, וַתֵּשֶׁב בְּפֶתַח עֵינַיִם, אֲשֶׁר עַל-דֶּרֶךְ תִּמְנָתָה: כִּי רָאֲתָה, כִּי-גָדַל שֵׁלָה, וְהִוא, לֹא-נִתְּנָה לוֹ לְאִשָּׁה. וַיִּרְאֶהָ יְהוּדָה, וַיַּחְשְׁבֶהָ לְזוֹנָה: כִּי כִסְּתָה, פָּנֶיהָ”. תמר מתחפשת לזונה ואורבת ליהודה על הדרך, והוא מצידו בא עליה. כאשר הוא שולח ביד עבדו טלה לתשלום, מתברר שנעלמה הזונה ולא הייתה שם קדשה.
כמה חודשים לאחר הדברים הללו “ויגד ליהודה זנתה תמר כלתך”. ויהודה הנרגז אומר מיד “הוציאוה ותשרף”. זהו מעשה חמור ופורץ מוסכמות בחברה פטריארכלית קדומה. ואז, ממש לפני מימוש גזר הדין, שולחת תמר חבילה ואומרת: “לאיש אשר אלה לו אנכי הרה”. הדיאלוג הזה הוא בין תמר ליהודה, שהכוח נמצא בידיו. מילה מפיו והיא עולה על המוקד. אבל יהודה, בגבורה שמזכירה את התנהגותו עם יוסף בעמק דותן, לוקח אחריות. הוא אומר “צדקה ממני”, כלומר – תמר תחייה.
תמר מצליחה לחלץ עצמה ממצב של עגינות ובדידות למצב שבו היא זוכה לבעל וילדים. היא פועלת, לוקחת יוזמה, מסתכנת ומצליחה. המסורת היהודית נוטה חסד למעשה של תמר. אישה נוכריה שנאלצת לפלס דרכה בחברה פטריארכלית. תמר היא אמו של פרץ שיוליד את בעז שיוליד את ישי שיוליד את דוד מלך ישראל.

ערן ברוך הוא מנכ”ל בינ”ה – התנועה ליהדות חברתית.

 

מאמרים נוספים: